amerika güzel mi lan

güzel mi cidden? doğası nasıl? hayatta stres yaşıyor musun? ev araba almak kolaymış diyorlar öyle mi cidden? amerika rüya mı lan?

güzel. özledim. rüya değil.

  • glori  (20.11.13 21:21:58)
göreceli herkese göre. inanılmaz büyük ve karışık bir yer. araba almak evet ucuz ama iyi bir maaşın varsa ucuz. eğer zenginsen hayat çok güzel ama fakirsen çok kötü.

bu arada gps olmadan iki sokak ileri bile gidemiyorsun yoksa net kaybolursun

ayrıca,taco bell denen birşey var
  • GibsonRules  (20.11.13 21:22:24 ~ 21:22:53)
Istanbul gibi, paran varsa güzel, yoksa cehennem. Kimsenin umrumda olmazsın. Hemen herşey parayla satılır, ücretsiz hizmet yok denecek kadar azdır. Doğa konusunda şunu söyleyebilirim, Kuzey Amerika bir kıta olduğundan, aradığın her doğa şartını en saf haliyle bulabilme şansın vardır. Her türlü meyvenin sebzenin orjinali yetişir ama bulabilir misin bilmem (bkz: hormonlu amerika) ev araba almak kolay falan değildir, çünkü çok pahalıdır, benim bulundugum yerlerde öyleydi en azından.

  • Gkcn  (20.11.13 21:23:41)
@1,2,3 gitme şansım var lan heyecanlanıyorum hakkında bişey bilmeden. sanki burda yasadığım zorluklar puuuf diye gidicekmiş gibi

  • omer gibi  (20.11.13 21:24:40)
babacım moral bozmak gibi algılama sakın ama eğer geçimin zor olacaksa buradan çok daha zor bir hayat yaşayacaksın. homesick durumlarınıda sokarsan baya zorlar seni. ama eğer adapte olursan ve sosyal hayatına ayıracak kadar paran olursa türkiyeyi aramazsın bile

  • GibsonRules  (20.11.13 21:26:32)
yok oyle bi puff olayı dostum. unut onu.

  • cokponcik  (20.11.13 21:29:09)
turkiye'yi aramiyorum. midwest olsa arayabilirdim. buyuk sehirlere gelmek lazim.

  • little miss rejectee  (20.11.13 21:29:12)
@gibson hocam öğrenci bursundan ne olursa artık. iş miş bulursak neyse de iki sene biraz dertli geçebilir. haaa gel gelelim su anda da pek farklı bi hayatım yok

  • omer gibi  (20.11.13 21:30:11)
Lise 1 de 3 hafta los angelesta kalmıştım çokta beğenmemiştim. Ama şimdi gitsem ne düşünürüm bilemedim

  • Sskywalkeremre  (20.11.13 21:36:56)
el desapareci okuyorum kanada baslıgını bu arada

  • omer gibi  (20.11.13 21:39:03 ~ 21:39:23)
en az 50bin dolar veriyolarmış mühendislere diye duydum baya iyi para?

  • omer gibi  (20.11.13 21:43:47)
İşin gücün varsa güzeldir canım, değişiklik iyidir. Ha bir de ben boston u tek geçerim.
Little yazmıştır dedim ben de geldim, naber :)

  • jemjum  (20.11.13 22:08:01)
doğasından da ben bahsedeyim.ben ilk sincabı, geyiği orda gördüm. doğu yakasındaydım bayaaaa bi yeşillikti. böyle dağ tepe de yok düz orman. okyanus kıyısı gayet güzeldi. ama okyanus sürekli bi hırçın sahiller temiz değil. bazı yerler hariç. kasırgada yaralandım geberip gidiyorum gevur ellerde tüm gece hastanede kaldım. öyle işte

  • intihar etsem de kendime gelsem  (20.11.13 22:53:07)
muhendislere 50 bin dolar dedikleri brut ve senelik maastir. aylik netini bulmak icin 16'ya boleceksiniz. ayda 3 bin dolar eder. mali depremin merkez ussu ev kirasi oldugu icin, bir apartman dairesini 2 ya da 3 kisi paylasirsaniz, iy kotu idare edersiniz. apartman dairesinden kasit, pahali sehirler degil, sehir merkezine yakin yerler degil.

- kural ve kanunlara saygili
- iskolik derecesinde calismayi seven
- kole ruhlu
- durust
- kafasi abidik gubidikten, kaytarmaktan, sark kurnazligindan cok, durustce ve mutemadiyen calismaya odakli
- vergisine, borcuna sadik
- diger insanlara saygili, efendi
- ogrenmeyi deli gibi seven
- Turkiye'deki magandalara, haksizliklara, trafik kesmekesine, kaosa, her daim yurek agizda yasamaya, polisten medet ummanin gaflet olmasina yabancilasmis, nefes alamaz hale gelmis

biriyseniz, ABD size cennet gibi gelir.

Ama,

aaaabi idare et yeaaaa!
noolacak yeaaa?!?
bi defalik da biz delelim kurali yeaaa!
lan surdan kestirmeden cikarim ben!
dur lan sunun onune geciyim,
nasi kerizledim ama ipneyi!
siktiret lan, ne calisacam? baskasi calissin ben arazi oliyim aq
bu amarigalilarin alayi salak lan!
cekil bagyan, ben geliyom gormuyon mu, sel-lek-tor yapiyom
su bemevelinin gotune de bi sel-lek-tor cakiyim
ne vergisi la? enayi miyim ben?
bu ne aq, bu kadar sey okunur mu la? doktora tezi gibi ne olm bu?

turunden biriyseniz, abd'deki sistem sizi yer bitirir. agir isler ama iyi ogutur. hele bi de polisle basiniz derde girerse ve bi gun Turkiye'ye donebilecek olursaniz, ucaktan iner inmez apronu opersiniz.

is hayati cok streslidir. posanizi cikarirlar. nefes bile alamazsiniz. duzenli tertipli ve is biriktirmeyen biriyseniz, cok rahat edersiniz. ama is disi hayatin, nispeten kolay olmasi, trafigin cok daha az stresli olmasi, hatta araba kullanmanin neredeyse, zevk olmasi gibi faktorlerle, is hayatinin stresi kismen notralize olur.

araba almak kolay olmak zorunda. yoksa bu cark donmez. yani ise gidecek adam bulamazlar. toplu tasima yer yer cok iyidir ama yer yer de cok yetersizdir.

sistem, sizi ev almaya adeta zorlar.

ABD, Turkiye'de dogup buyumus bir Turk'un aklinin alamayacagi kadar buyuk. Sadece ulke olarak degil, her yonuyle buyuk. Misal, dun, federal hukumet bi ceza kesti, Morgan Chase'e galiba. Cezanin tutari, 13 milyar dolar. Bunun arkasindan, daha kriminal davalar gelecek deniyo. Diger bir misal, Twitter hisseleri halka arz edildi. Siradan insanlar bi bok alamadilar tabii. O ilk arz sirasinda hisselere erisimi olan kuruluslar, dakikalar icinde, 1.5 milyar dolar kar ettiler. Bunun gibi binlerce ornek var. Bir Turk'un algilama kapasitesinin otesinde buyuklukler bunlar.

Guzel olan yerler cok guzel, cirkin olan yerler cok cirkin, doganin her turu var.

Icine girdiginizde, artik ruya gibi gelmez oluyo, sadece hayatta kalmaya calisiyosunuz. Rekabet cok cetin, cunku Cinliler ve Hintliler basta olmak uzere, butun dunya ile rekabete baslamis oluyosunuz.

Cebiniz para doluysa ve gezmeye gelirseniz, cok seversiniz tabii. Ama hayatta kalmaya calismak, o kadar da eglenceli degil.

Ben anami ozledim, beni koyumun yagmurlarinda yikasinnar, en sacmasapan arkadasim bile burnumda tutuyo, ah lan guzel bi doner ekmege 100 dolar verirdim simdi, bu ne mantar ulke lan, donemine geldiginizde isin gazi gene kaciyo...

Yani ABD'de 5-7 sene gecirecekseniz cok eglenebilirsiniz. Ama butun omrunuzu gecirecekseniz ve Turkiye'ye, sevdiklerinize cok bagliysaniz, gurbetcilik epey bi uzer, yorar, yipratir, pisman eder...
  • compadrito  (21.11.13 03:10:29)