İstanbul'da Arsa tapusu ile ev almak

Şimdi durum şöyle
İstanbul Esentepe'de satılık bir ev var.
İnşaatı 1999 da depremden önce başlamış. Sanırım oturulmaya da 2002 gibi başlanmış.
Aslında müsade 4 kat olmasına rağmen, müteahhit yardırıp 7 kat yapmış. Hatta en üste de bir de çatı katı kondurmuş. 2 blok var. Bloklardan biri tek diğer de çift daire. Totalde 22 daire yapmış, yarısını satmış yarısını mal sahibine vermiş.

- Bina projeye uygun olmadığı için hiç bir zaman iskan alamayacak. Zaten iskanı almak için müteaahidi ara ki bulasın.
- İskan olmadığından kat mülkiyetine geçilemeyecek.
- Tüm daireler arsa tapulu (kat irtifakı dedikleri şey bu sanırım)
- Dolayısı ile krediye uygun da değil. Alırken ki problemin ötesinde, satarken de sıkıntı. Krediye uygun olmayan yeri satmak da çok zor.

Aklıma gelen dezavantajlar bunlar.

Avantajları
- Metroya ve ana caddeye 2-3 dakika.
- Keza alışveriş ve iş merkezlerine de öyle. Bir cephesinin önü hiç kapanmayacak derecede açık.
- Kiraya veriyorum desen en fazla iki günde kiracı bulursun çünkü ulaşım açısından çok güzel bir yerde.

Ev ara katta. 3+1. Kiraya vermek istesen minimum 1400 liraya gider.

Bu şartlarda bu evi satınalmak için ne kadar teklif etmeliyim ?
Ya da, uğraşılmaz mı ? Alırsam başıma mı kalır ?
Ev sahibi 3 senedir evi satamıyor. Yarın öbürgün aşırı düşeş bir fiyat istemediğim takdirde ben de satamamam herhalde. O sebeple ben de düşeş bir teklifle gitmek istiyorum.

Velhasıl, alınır mı? alınırsa kaç paraya alınır ? (alıp kiraya verilecek)

iskanı olmayan daireyi satmak da kiracı bulmak da zordur.

elektriği şantiye tarifesinden ücretlendirilir, perakende kullanıcıya göre epey pahalıdır.

suyu da aynı ieklide işlem görür. eskişehir'de pekaende kullanıcının tam 5 katı tutarında tarifelendiriliyordu. yani iskanlı abone 1 lira öderken iskansız 5 lira ödüyor.

üstelik elektrik ve su sistemleri süzgeç sayaçlarla ayrılmadıkça hangi dairenin ne kadar harcadığını bilemiyorsunuz. su parası toplamak dert oluyor.

adil bir dağıtım bile yapılsa bu sefer su parası vermeyen olursa fatura ödenemiyor dolayısıyla hooop suyu kesiyorlar.

iskansız evde oturmak gerçekten sağlam sinir isteyen bir iş. daha önce bizzat tecrübe ettim biliyorum.

oturduğum apartmanda iskansız oludğunu anlamayan daireler, durumu farkedince yine ev taşınyordu. dolayısıyla sürekli bir kiracı sirkülasyonu yaşarsınız. düzenli kiracınızın olmaması hem eve verilecek riski arttırır, hem de sabit bir gelir sahibi olmanızı engeller.
  • strawberry first  (19.11.13 14:51:14)
Kiracılık bir sorun yok.
Elektirik, su, doğalgaz, telefon, bu faturaların hepsi normal ve ayrı ayrı geliyor.
Hepsi de normal tarife.
Zaten bölgedeki bütün evler aynı durumda, bu konuda bir sıkıntı yok (aslında istanbul'un yarıdan fazlası aynı durumda).
  • guitarman  (19.11.13 15:43:02)
bulaşma.

  • jamswety  (19.11.13 16:21:25)
" Kiracılık bir sorun yok."

demişsiniz ama bugün yok. yani yarın belediye kontrol etse yada herhangi bir yönetmelik değişikliği olsa bir sürü uğraş çıkar. hiç bulaşma.
  • Absinthe75c  (19.11.13 16:26:16)
10 yıllık kira bedelinin altında bi fiyat teklifi yapın, satma sebebi işin aciliyeti vs. durumları göz önüne alarak pazarlığı zorlayın kabul ederse kaçırmayın.

  • olurnedenolmasin  (19.11.13 23:12:27)