"eksi" adını alanadı içerisinde kullanma

Selamlar,

eksixxxxx diye .com uzantılı bir site açacağım. hukuki açıdan bir sıkıntı olur mu acaba?

olmaz.

  • ron dennis  (17.11.13 16:32:40)
hukuki bilgim yok ama sıkıntı olması çok saçma olur.
turkxxxx.com diye bi adres alıyorum ve turk telekom ya da turkcell bana dava açıyor ne kadar saçma ise bu da o kadar saçma.
hukuki bilgim yok, mantıkla eyyorladım.
  • dahinnotha  (17.11.13 16:42:40)
icerik konusunda bilgi ver ayrica x yerine gelecek isim nedir ? sozluk benzeri platform,topluluk gibi vs. paylasim ortami olusursa kanzuk aninda tebligati kapina yapistirir. Dikkat Et, cocuk oyununa benzemez bu isler.

  • voyage  (17.11.13 16:52:34)
@Zetahead +1, Ekşi sözlüğün alt dalı gibi gözükmediği sürece sorun olması imkansız.

  • oddyseus  (17.11.13 16:53:00)
eksiatelye.com sitenin adı.

Ücretli olarak belirli konularla ilgili yazarlar makalelerini gönderecek, yayımlandığında bir ücret ödenecek. Böyle bir konseptli site düşünüyorum.
  • exla  (17.11.13 17:03:50)
atelye değil atölye. atelye ing. atelier'in ağza yerleşmiş halı.

atölyem var oradan biliyorum. Neyse, ekisözlk alan adını senden satın almak zorunda kalır ama eksiszluk ya da sozlukeksi gibi direk marka itibarında rol oynayan ya da direk markanın kendisiyle doğrudan ilgili bi alan adı alırsan kapatırmak ve kendilerine yönlendirmek için dava açarlar.
  • Solem  (17.11.13 17:10:07)
kanzuk hiç acımaz basar davayı. daha önce kapattırmışlıkları var böyle siteleri.

ama senin sitenin sözlükle alakası yok gibi. sorun olmaz o zaman.
  • cthulhu  (17.11.13 17:10:39 ~ 17:13:13)
ne diye sıkıntı olsun yahu.
böyle düz mantık olur mu?
istersen eksisozluk2 diye sözlük sitesi dahi açabilirsin.
  • yapma volkan  (17.11.13 17:28:56 ~ 17:30:01)
better call kanzuk

  • partizan  (17.11.13 17:29:45)
hukuki sıkıntı olması imkansız siteniz hayırlı olsun.

  • fuerteventura  (17.11.13 17:30:19)
@yapma volkan

eksisozluk2 diye bir sözlük sitesi açmanın imkanı yok. istersen dene gör bakalım ne kadar süre açık tutabiliyorsun. anında domaini de elinden alırlar davayı da basarlar.
  • cthulhu  (17.11.13 17:31:45 ~ 17:32:59)
@cthulhu

hiçbir şey yapamazlar.
boş domainin hakkı kim aldıysa onundur.
sandığın gibi değil bu işler.
  • yapma volkan  (17.11.13 17:43:04)
@yapma volkan

asıl senin sandığın gibi değil bu işler. yukarıda "wipo" diye bir şeyden bahsedilmiş istersen neymiş diye bir araştır ahkam kesmeden önce. domain mahkemesi diye bir şey var. öyle "boş domainin hakkı kim aldıysa onundur" gibi bir şey söz konusu değil. anında alıyorlar elinden domaini gözünün yaşına bakmıyorlar.

madem "bu işleri" çok biliyorsun dene gör işte. aç bakalım eksisozluk2 diye bir sözlük sitesi o domaini elinde ne kadar süre tutabileceksin gör. senin "ben kaptım domaini istediğimi yaparım hak benimdir" laflarına bakmayacaklar. senle muhatap olmalarına bile gerek olmayacak. bir sabah bir bakacaksın o domainin sahibi artık sen değilsin.

türkiye'de wipo yani domain mahkemesi yüzünden domainlerini kaybetmiş milyon tane vaka varken bunların hiçbirini duymamış birinin "bu işler sandığın gibi değil" şeklinde ahkam kesmesi de ayrı bir komikmiş. hani öyle az gerçekleşen bir olay da değil ki hadi duymamış olabilir diyesin. her gün birilerinin çakallık yapıp aldığı domainler ellerinden uçup gidiyor haberleri de sağda solda çıkıyor ama "bu işlerden çok anlayan" abimizin ne hikmetse en ufak bir fikri bile yok bu konuyla ilgili. hala "domaini kapan kişiye kimse dokunamaz" kafasında.
  • cthulhu  (17.11.13 18:55:16 ~ 19:05:51)
WIPO var evet ama "ekşi" gibi jenerik bir kelimeyi kullanmana engel olmazlar. ekşi sözlük bir marka olmuş olabilir, ama ekşi kelimesine değer katmış olmaları bu kelimeyi sadece onların kullanabileceğini ifade etmez.

kanzuk sözlük olsa ve sen kanzuk atelye yapsan iş değişirdi, onlar gerçek bir marka yaratmış olurlardı çünkü. WIPO'da milliyet.com'un hikayesi var, jenerik alan adı olduğundan milliyet gazetesi hak iddia etse de domain ilk sahibinde kalıyor.
  • cakabo  (17.11.13 21:47:37)
@cakabo

evet eksiatelye'de sorun çıkmaz büyük ihtimalle. ben de sorun olmaz demiştim ona zaten. ama eksisozluk2 isminde bir sözlük sitesi açarsan affetmezler. bunu yapacak adamın o domaini elinde tutabilme ihtimali tam olarak yüzde 0'dır.
  • cthulhu  (17.11.13 21:55:12)
tamam eksisozluk2 biraz iddialı gibi oldu ama durumu anlasın diye örnek verdim.

  • yapma volkan  (18.11.13 10:04:19)