Form of Study

Bir master programına başvurucam şöyle bir step de takıldım

FORM OF STUDIES
First Degree
All beginners who have enrolled for Bachelor or “Staatsexamen” and all students who are continuing their studies as part of a consecutive Master programme.

Second Degree
All students who have already successfully completed a degree at a university or a university of applied sciences and who would like to begin a new degree course. This category does not apply to those students who have obtained a university degree outside Germany.

Doctoral Studies
All students who have already successfully completed a degree at a university and who have been admitted to doctoral studies by a WWU faculty.
Please select the Form of studies

şimdi ben bachelor'u türkiyede bitirdiğim için First Degree mi seçmem lazım sanki second degreenin son cümlesi onu demek istemiş??

evet yüksek lisans derecesi yoksa lisans mezunları bachelor olarak derecelendirilir almanya'da.

  • neferkitty  (15.11.13 10:57:58)
sağolasın peki kişisel bilgilerde

Year of one's life(*) boşluk

burayı anlamadım aşağısında bir açıklama var şöyle

Year of one's life(*)
An applicant who, applying for a summer semester by 15 January or for a winter semester by 15 July, is already 55 years or older (cut-off date: 15 July) will only be considered for a study place if there are important academic or professional reasons for his or her beginning a course of studies; the applicant’s personal situation will be taken into account. The letter giving the reasons for studying may be written in an informal style.
  • allstar  (15.11.13 11:08:47)
burada yaşını soruyor ancak 15 ocak ile başlayan yaz dönemi ya da 15 temmuz ile başlayan kış dönemi için başvuranlar için; hali hazırda 55 veya daha yukarı yaşta olanlar sadece önemli akademik veya profesyonel sebeplerden ötürü değerlendirmeye alınacak olup, onların da resmi bir dille neden eğitime katıldıklarını ifade etmeleri gerektiğini not düşmüş.(55 ve yukarısı için açıklama yapmış uzun uzun)
yani 55 ve yukarısı olmadığına göre yaşını yazıp geçeceksin sadece.

  • neferkitty  (15.11.13 11:19:56 ~ 11:21:04)