İngilizce Makale Okumak

Özellikle bilişim konulu ingilizce yazıları, makaleleri rahatlıkla okuduğumda anlayabilmek istiyorum.

İngilizce seviyem ortadan daha iyi. Ama rahatlıkla yazı okuyamıyorum. İlla sözlük gerekiyor. Sözlüksüz olmaz tabii de makaleleri rahatlıkla anlayabilmek için ne yapmam lazım? Kitap diyorsanız hangi seviye? Bir cevap...

konuşmanız lazım.
couchsurfing'ten falan online ve yüz yüze birileriyle konuşun.özel ders alın.

  • jimjim  (13.11.13 09:00:57)
konuşmak lazım, da nedir yahu! hiç ilgisi yok makaleleri rahatça okuyup anlayabilmek için.

ingilizce seviyeniz dediğiniz gibi ortadan iyi(?) ise okunacak şeylerin seviyelerini boşverin. roman falan okuyun; gazete okuyun; dergileri karıştırın; dediğiniz gibi makalelere bakın.

başlarda kelime eksiği sorun yaratabilir. yani başlarda öyle olur en azından. çünkü sözlükten kelime karıştırmak, cümleyi tekrardan anlamaya çalışmak falan derken akıcılık bozulabiliyor, okumanın verimi düşebiliyor. bu yüzden okuduğunuz şey kolayca kopabileceğiniz, dikkatinizi pek celbetmeyen, size uzak birşeyler anlatıyor olmasın. tek ölçüt bu. onun haricinde düzenli ve çok çeşitli okursanız ve bilmediğiniz kelimelerin üzerinde az da olsa duruyorsanız çok da uzun bir zamana ihtiyacınız yok, ingilizcenizi istediğiniz düzeye çekmek için.

siz sevdiğiniz konularda araştırmaya, okumaya, öğrenmeye odaklanın. dil öğrenme süreci kendiliğinden gelişir. bir gün aniden farkına varırsınız teklemeden, hızlıca okuyup düşünebilidğinizin.
  • kmtetrfn  (13.11.13 10:30:39 ~ 10:31:35)
Konuşmayla makale annamanın hiç bi alâkası yok.

Makale annamayı geliştirecek en etkili yol, makale tercüme etmektir. Çok ağır ilerleyen ama çok sağlam bi yoldur.
  • compadrito  (13.11.13 11:59:16)