-ler, -lar eki hakkında

A) "Derin venler, eşlik ettikleri arterler ile aynı isme sahiptirler."
B) "Derin venler, eşlik ettikleri arterler ile aynı isme sahiptir."

biri yanlış, biri doğru mu bunlardan? yoksa ikise doğru ama biri daha mı uygun? nedir ne değildir arkadaş, yıllardır kafamda bu soru:)

b doğru olmalı

  • rock n roll  (08.11.13 15:48:26)
B sikki dogru.

  • manert  (08.11.13 15:52:20)
özne yüklem uyumu:)
aklımda kaldığı kadarıyla öznenin canlı cansız olmasına göre değişiyor. Şöyle bir örnek buldum:

İnsan isimleri çoğul olarak özne olduğunda yük­lem tekil ya da çoğul olarak kullanılabilir.

ÖRNEK: Sanatçılar sahneye çıktı. (D)

Sanatçılar sahneye çıktılar. (D)

Ancak insan dışındaki canlı veya cansız varlık isimleri çoğui durumda özne olduğunda yüklem tekil olmak zorundadır.

Kanun maddeleri Meclisle ele alındılar. (Y)

Kanun maddeleri Mecliste ele alındı. (D)
  • niye ama  (08.11.13 16:22:23)
ikisi de doğru yaa, ama bir anlama ayrımı çıkıyor şöyle ki:
- derin venler...............sahiptirler dersen derin venlere bir canlılık/kişileştirme isnat etmiş oluyorsun.
-derin venler..........sahiptir deyince de düz bir cümle işte, cansız bir şey hakkında kurulmuş.
ama kişleştirme gibi bir amacın yoksa @niye ama +1
  • dafaiss  (08.11.13 19:48:41)