Excel - Pivot Table Sorusu

Çook büyük bi satış tablosu var, tarihleriyle beraber şirketlere yapılmış satışları gösteriyor. O tablolar üzerinde oynayamıyorum. Yalnızca pivot table olarak ayrı bir sheet'e veri çekip analiz yapıyorum. Ana tablo üzerinde değişiklik yapamıyoruz.

Aylara göre yapılmış toplam satışı pivot üzerinden göstermek istediğimde, bir kolona tarihi, diğer kolona satışı seçiyorum, fakat tarihler gün de dahil olduğu için (01.01.2009 şeklinde) Ocak'ta yapılan her satışı ayrı ayrı gösteriyor resimdeki gibi, şubattakileri ayrı ayrı.

Format cell kısmından girdim, tarihi yalnızca ay olarak göster dedim, ama bu ayrılık devam ediyor.

İstiyorum ki ocakta yapılan satışları otomatikman birleştirsin, şubattakileri birleştirsin, marttakileri birleştirsin, (yani aynı ayda olanları birleştirsin), satışları da toplasın. Bunu da otomatik olarak yapsın. Nasıl yapalım?

Tarih aralığını seçip, sağ tıklayıp "Group" kutucundan by Month yapmayı da deneyebilirsin.

Pivot üzerindeki alanı seçip sağ tıklayarak context menüsünden "group and show detail" yapman da gerekebilir.

Görsel: chandoo.org
  • hiko seijuro  (07.11.13 11:52:11 ~ 11:59:40)
Kralsın Hiko. Süper oldu.

  • roket adam  (07.11.13 12:01:36)