Necip Fazıl vs Nazım Hikmet

Gün-aydı.

Aralarında atışmalar olduğu aşikar, ancak o kadar ezik hikayeler okudum ki sanki hastalıklı, zavallı beyinlerden çıkmış tadı veriyorlardı ama hikayelerin birden farklı portalda yer aldığını farkedince sormak istedim...

1 tanesi de şu ,genellikle üstad bir gün oruç tutuyormuş diye başlayan tarafını ilk kelimeyle belli etmesine karşın farklı versiyonları (hayvan adı değişimi ve yer değişimi gibi) bulunan şu hikaye;

''Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Ramazan ayında arabayla gidiyorlarmış. Tabi Necip Fazıl oruç ama Nazım Hikmet değil. Nazım Hikmet Necip Fazıl ile dalga geçmek için yolun kenarındaki zayıf bir ineği işaret ederek Necip Fazıl'a demiş ki: -'Şunun haline bak,oruç tutmaktan ne hale gelmiş' demiş. Tabi Necip üstad altta kalırmı hemen cevabı yapıştırmış: -'Aaa Nazım sen bilmiyormusun HayVanLar oruç tutmaz...?
''

hikayesi doğru mu ?

sanki bu ikisi ev arkadaşı da beraber arabaya falan biniyorlar. Sadece bir hapishane ziyareti var benim bildiğim.

  • fagus orientalis  (05.11.13 08:13:04)
necip fazıl ile nazım hikmet bir gün playstation oynuyormuş...

  • lorenzen  (05.11.13 08:18:42)
doğru olabilir, ama olmayabilir de.
şunu söyleyebilirim, ikisi çok zıt insanlar olmalarına rağmen çok sıkı iki dosttu. yukarıdaki olay yaşanmış olsa dahi ikisininde gülüp geçtiğine eminim.

  • papillon7  (05.11.13 11:18:27)
ikisi de bu sığlıkta insanlar değil,zaten bunu anlamak için sanatlarını incelemek yeterli. onları haddinden fazla yücelten, putlaştıran ve de siyasi bayrak yapan - ki bunu iki taraf da yapıyor ama necip fazılcılar daha çok, mesela nfk'nın söylediklerini "allah'ın emri" statüsüne çıkaranlar bile var- taraflar böyle şeyler uydurup isimleri alet ediyorlar. bence olan bu.

  • dafaiss  (05.11.13 18:19:26)