kamu davası ceza hukuku

Diyelim ki biri tarafından darp olayı var ve üzerindeki pos cihazı çalındı ..Buna maruz kalan biri pizza dağıtıcı bir firmada motorla pizza dağıtan biri ve bu darpı yapan ve pos cihazını çalan da rakip bir pizza firması ...
Şimdi arkadaşlar bu mağdur olan arkadası hastanelik edecek kadar dövmüşler .Sonra da firma avukatı dava açmış ..Şimdi bu arkadaşa da failler 60 000 tl verelim sen davandan vazgeç demiş ..Bu mağdur olan faillerden para alsa davasından vazgeçse olacak olan şey nedir ?Kendisinin izahına göre 3 kişinin de çoluğu çoçuğu var dava sonunda bunlar hapse düsse ailelerinden olucaklar ki hepsi çalışamayacak nerden baksan yine bunlar 100 000 tl zarar ederler direk bana 60 000 tl versinler hem benim de paraya ihtiyacım var diyor ..Evet ne diyorsunzz ?

saçmalık,dava açsın,gitsin sonuna kadar.

  • rock n roll  (02.11.13 19:40:41)
rasyonel bir tercih olur.

  • s plus b  (02.11.13 19:42:28)
Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine... diye gidiyor kanun, yani kasten yaralama kolu bacağı kopmasıyla falan sonuçlanmadıysa takibi şikayete bağlı bir suç. mağdur şikayetten vazgeçerse, dava sona erer.
ancak şöyle bir sorun var, adamlar para verelim demişler de bu dava yoluyla da zaten tazminat isteyebilir ya da anlaşmaya gidebilir, ortada böyle bir dava sonucu mahkeme kararı olmazsa, o adama o parayı verecek olmalarının hiç bir garantisi yok, adam sonradan paramı vermediler diye bir alacak davası açamaz yani. şikayetten vazgeçecekse önce parayı alsın.

edit: arkadaşlar haklı cihazı almasalarmış iyiymiş.
  • alice practice  (02.11.13 19:45:29 ~ 20:38:53)
eğer henüz kesin hüküm verilmemişse ve uzlaşma yoluna giderlerse dava düşer. ancak bunun için şuçun takibinin şikayete bağlı olması gerekiyor. olayda da yağma suçu var gibi geldi bana ve yanlış hatırlamıyorsam şikayete bağlı değildi. yani şikayetçi değilim dese bile mahkeme dikkate almayabilir.

  • falafila  (02.11.13 19:54:38 ~ 20:33:13)