Öğrenci Sigortası

erkeğim. yaş 23. öğrenciyim ve babamın sigortası var. bundan faydalanabiliyor muyum? sgk'ya öğrenci belgesi götür ver faydalanırsın dediler ama emin olamadım. sigorta borcu sorguladığım zaman 3000 TL küsür borç çıktı. daha önce de bu sgk'ya gidip gelir beyanı mı neyse ondan da yapmamıştım.

Borcu odeyip ogrenci belgesi verirsen faydalanirsin

  • kegums  (30.10.13 15:43:46)
Borcu öde diyen arkadaş kendinde değil sanırım.
Okuldan gidip geçerli bir öğrenci belgesi alıp SGK'ya gidiyorsun o 3000 TL borcu siliyorlar ve güzelce sigortalı oluyorsun. Her dönem yapmak zorundasın öğrenci belgesini SGK'ya götürme işini..
Yaş 25'i doldurduğu an gelir testi yaptırmak zorundasın ama 25 yaşından küçüksen herşey kolay.
  • onikionikibinonalti  (30.10.13 16:15:58)
şu tarihten beri öğrenciyim de, borcumu silin de

  • dieselsingle2  (30.10.13 16:18:32)
çözdüm sorunu. aynı sorundan muzdarip olup bir şekilde buraya gelenler için:

durumu anlattım sgk'daki görevliye bilgilerimi inceledi. liseden mezun olduktan sonra bir yıl ara verdiğim için bütün borcumu silemediler. ocak 2012'den itibaren gss primi kesmeye başlamışlar. benim kaydım haziran 2012 olduğu için 6 aylık bir ödeme yapmam lazımmış. kaymakamlığa gidip gelir vergisi testi yaptırmam gerekliymiş sigortadan faydalanmam için. o zaman 40x6 lira civarı veya ücretsiz çıkabilirmiş. borcum çıksa bile test yaptırdıktan sonra sigortadan faydalanabiliyormuşum.
  • sarhosken alinan hesap  (06.11.13 22:26:59)