Bilgisayar bozuntusu

fikir bile yürütemiyorum hangi parçanın zarar gördüğüne dair.

bilgisayar aniden kendini kapattı.
tekrar açtığımızda, bilgisayarın bootları görmediğini, geçerli bir boot takmamız gerektiğini söyledi açılıştaki siyah ekranda. ki boottan kastettiği tahmin edersiniz ki, hdd.

dedim ki herhalde hdd yandı.

sonra bin farklı şey denedim, bilgisayar açıldı?
ertesi gün yani bugün geldik, bu sefer açılışta mouse ve klavye (usb) bile çalışmıyordu ve yine boot hatası gözüküyordu.

sonra bir şey farkettik:
bilgisayarı normal yollardan kapattığımızda, açılışta bu hatayı veriyor.
arkasındaki elektrik düğmesinden kapatıp açtığımızda, bilgisayara giriş yapabiliyordu??

evet sorun bu yani: bilgisayarı arkasındaki elektrik tuşundan kapatırsak çalışıyor, normal yoldan kapatırsak hdd ve usb leri görmüyor?

genelde bunun gibi egzantrik sorunların çözümü kasayı yan yatırmak ama onu da denediğinizi biliyorum.

açın, eliniz yatkınsa ne varsa sökün. ram'leri takıp deneyin, sonra ekran kartını takın deneyin, vs. vs. hala aynı şey varsa anakart arızalı diyip işe yaramaz bir cevap veriyorum.
  • celeron 300a  (29.10.13 10:12:38 ~ 10:12:59)
güç kaynağı sorunu gibi görünüyor.
bilgisayarınızı normal kapatın, sonra fişten çekin bir kaç dakika sonra tekrar takıp açın normal açılacaktır muhtmelen, eğer öyle ise güç kaynağı sorunludur.

  • edip  (29.10.13 10:16:01 ~ 10:17:33)
kasada elektrik kaçağı olabilir, bu da anakart veya diğer parçaları voltaj yoluyla etkiliyor olabilir.

ya da anakartta direk sıkıntı vardır.
  • thracian  (29.10.13 10:31:04)