ulus/millet?

türk ulusu ile türk milleti arasında anlam olarak fark var mıdır sizce?

((bence yoktur ama arkadaşım türk ulusunun türk ırkı(azeri, özbek, kazak vb.) türk milletini de burdaki türkler olarak algılıyormuş))

fark yok. eşanlamlı kelime.

(bkz: ulus millet ayrımı)
  • ermanen  (25.10.13 18:24:42 ~ 18:25:53)
esasında eş anlamlı, ancak algılanışta ulus daha seküler bir söylem, millet ise dini çağrışımı daha yüksek.
ulus; daha üniter ve homojen bir yapıyı, millet; ise daha emperyal heterojen bir yapıyı ifade eder.

  • ete summer  (25.10.13 18:31:31)
siyaset biliminde birbirine es olarak kullanilir bu iki kelime. kokeninde, gecmis kullaniminda muhakkak farkliliklar mevcuttur ama gunumuz siyasi terminolojisinde ayni seyi ifade eder. ornegin kimi zaman milletlerarasi hukuk denir; kimi zaman uluslararasi hukuk denir.

  • nathanieltroy  (25.10.13 18:33:41 ~ 18:33:55)
sol terminolojide ulus bir devletin içindeki tüm etnik yapıyı kapsar.

sağ terminolojide millet bir devletin içindeki tüm etnik yapıyı egemen din ekseninde kapmaya çalışır.

Not: sağ terminolojiyi kullanan kurum ve kişiler halk veya ulus yerine özellikle millet derler. (tabii bi miktar da "ümmet"i kastederek) milletin partisiyiz, millet bunu istiyor, milli irade vs. vs.
  • kosun lan mevzu var  (25.10.13 18:39:31)
senin arkadaş turancı olmalı. yanılıyor da olabilirim tabi bu tahminimde ama bu tip kavramlar siyaseten nereden baktığına göre değişiyor. sosyolojide de farklı şeylere işaret ediyor. bir de millet- milliyet ayrımı var mesela.
ayrıca sözlükte eş anlamlı olduklarının yazması öyle olmaları gerektiği anlamına gelmiyor; dil değişken ve hareketli bir yapı çeşitli anlam kaymaları olabiliyor; bu zaman zaman eş anlamlı iki kelimedne birini başka, birini başka bir şey için kullanmak şeklinde de olabilir pekala.

  • dafaiss  (25.10.13 18:47:24)