kafamda ki deli sorular?

ya beyler bu otobüslerde hani durağa gelince durağın adını söylüyor ya bunu nasıl beceriyorlar? otobüslerde algılayıcı gibi bi durum söz konusu değildir heralde zamanlamalı çalışsa bazen trafik oluyor olmuyor erken yada geç durak adı söyleyebilir.

Kısacası nedir bu işin şeysi.Aslında metrolarla ilgili falan çok şey var kafama takılan.

sanırım durağa yaklaşırken şöför ayarlıyordur onu bi butonu falan vardır

  • sirena  (24.10.13 17:51:52)
tahminen km'ye göre

  • orijinal nick bulamadim  (24.10.13 17:52:03)
@sirena yok dostum ya çok baktım şoförün ellerine yok normal kullanıyor adam.
@orjinali nick... bu benimde aklıma gelmişti ama çok banal bi yöntem :))

  • aktör  (24.10.13 17:53:08)
niye banal olsun, her şey elektronik iken km'yi baz alması gayet kolay

  • orijinal nick bulamadim  (24.10.13 17:53:45)
abi çok uzaklara gitmeyin, bildiğin çok basit sinyalle işliyor olay.
tramvay'da, metro'da durum ayrı. orda manuel veya km bazlı. ama otobüs duraklarındaki olay tamamen gps hesabı.

  • nezaretten taharet  (24.10.13 17:55:24)
Şoför yapıyor sanırım zira bazen geride kaldığında arka arkaya geçiyor isimleri.

  • whoosie  (24.10.13 17:56:50)
@nezaretten tah.. kesin bilgi mi abi? ama whoosie de haklı :)))
@whoosie yok ya şoför değil

  • aktör  (24.10.13 17:56:54 ~ 17:57:28)
gps ile oluyor arkadaşlar, naptınız yahu. hatta iett app uygualmasındaki otobüsün yerini sorgulama olayı da böyle. otobüslerde gps var epey süredir. hem iett tarafından takip ediliyor hem de iphone için vs uygulamalar için. otobüsün nerede olduğunu görebiliyorusunuz. bazen geç söylemesi ya da geçtiği durakları topluca söylemesi sistemin kitlenip kendine gelemsinden kaynaklanıyor.

  • liriamer  (24.10.13 18:16:08 ~ 18:16:29)
duraklarda vericiler var ufak sıyah kutular.otobusteklerle bırlesınce bu sıstem calısıyor.

her hatta aynı olmasada y bosnadan kalkan mavı mınıbuslerın bı kısmında gördum
  • tadutadu  (24.10.13 18:18:35 ~ 18:19:48)
ee şimdi gps mi var siyah kutucuklar mı var.
gps daha mantıklı yahu.

  • aktör  (24.10.13 18:47:42)
siyah kutular gps ve veri aktarımı işlemi için vardır belki?

her neyse, veriler gps üzerinden. aktarımı/haberleşmesi nasıldır bilmiyorum. projenin ismi akyolbil. yüzyıllardır bitirilemedi. hala %100 performansla çalışmıyor.

www.belbim.com.tr
  • lord esseginziki  (24.10.13 22:04:37)