kyk borç ödeme izlenecek yol? (şemsiyeli)

ben bununla hiç ilgilenmedim... yazı falan da gelmeyince unuttum gitti. geçen birisi söyleyince bakayım dedim epey faiz işletmişler. yapabileceğim bir şey var mı?
borç yapılandırma ya da peşin ödeme indirimi var mı?
hiç bilmediğimden saçma sorular sormuş olabilirim ama bu borç batağından kurtulmakta izlemem gereken yol nedir?

bu arada "Geri Ödeme Başlangıç Tarihi: 01/10/2010" diyor ama ben 2011'de mezun oldum, nasıl iştir?

4 senede değil daha uzun sürede mezun olmuşsanız ondandır. Onun dışında ait olduğu vergi dairesine gidip konuşun, genelde taksitlendirirler.

  • whoosie  (23.10.13 17:52:16)
okulu uzattın mı?

lisans bitiminden 2 yıl sonra ödemeler başlar. hiç ara vermeden (aynı sene) yüksek lisansa başlarsan 2 yıl daha atar. ama mutlaka bildirmen gerek devam ettiğini.
ayrıca - sanırım sadece geçen seneye mahsus olmak üzere- (hani vardı ya devlete her türü borcu erteleyebiliyordun falan) 1 sene bağımsız erteleme hakkı vardı.

şimdi; *eğer ödeme başlangıç tarihinden 2 yıl öncedesen şu anda peşin ödemen halinde 30% indirim var; 1 sene kala peşin ödersen 20% indirimin var.
**burs yerine geçen değil de harç yerine geçen (hep karıştırıyorum hangisi öğrenim hangisi katkı) y.lisans yapsan da ertelenmiyor.
peşin ödemeyeceksen değişen bir şey yok.. taksit yapabilirsin.
üstüste 2-3 ay ödemezsen kyk'dan çıkıyor olay icra kurulu bakıyor. o zaman sıkıntılı. hiç bir değişiklik yapamıyorsun.
  • jimjim  (23.10.13 17:55:17)