tesisat - neden siyah boru? neden galvaniz kullanılmaz?

yarın sınavda çıkacak bir soru lakin notlarımda bulamadım belki bileniniz vardır..
binalarda, ısıtma sisteminde neden siyah boru kullanılır ve neden galvaniz kullanılmaz?

isi iletkenligi cok yuksek oldugu icin cabuk soguyordur diye attim.

  • osuruklu  (12.04.09 21:19:26)
pahalı

  • derectus  (12.04.09 22:08:19)
galvanizin kaynağı iyi olmaz.

  • oharro  (13.04.09 00:30:51)
sistem dışarıya kapalı bir şekilde sirkülasyon yaptığı için; tesisatın suyuna paslanmayı önleyici maddeler ekleyerek paslanma önlenir. örneğin kombinin kazanına magnezyum parçaları atılır ve bunlar 2 senede 3 senede bir yenilenir. bu yuzden dolayı paslanmayı onlemek icin galvanizli boru kullanılıp ekstra bir masraf yapılmasına gerek yoktur

  • cuma  (13.04.09 01:12:17)
galvanize celik borunun cinko kaplamasi yaklasik olarak 200 C dereceye kadar dayaniklilik gosteriyor, bunun ustundeki sicakliklar da cinkonun kabarip dokulmesine neden olabilir, bu yuzden isitma sisteminde kullanilmasi hic de mantikli degil. ayrica galvanize borunun cinko kaplamasi bazi gazlara reaksiyon gosterip dokuluyormus, bu da borunun orifis ve valf gibi yerlerinde tikanikliklara sebep oluyormus. o yuzden bazi yerlerde dogal gaz tesisatinda da kullanilmiyormus ama kullanan yerler de var cunku dogal gazin zarar vermedigi soyluyorlar. ayrica galvazine celik boru paslanmaya dayanikli oldugu icin su tesisatlarinda kullaniliyor genelde. siyah demir boru atese daha dayanikli.

  • ermanen  (13.04.09 04:08:41)