Yavru kedim beni çok üzüyor

20 gün önce sokaktan kedi aldık. Şu anda 1-1,5 aylık falan kedim. Çok yaramazlık yapıyor. Salondaki saksıya çıkıyor sürekli, onun toprağını etrafa saçıyor. Birkaç defa yanına gidip ses çıkardım, korkup kaçtı. Sonra bir süre çıkmadı saksıya, aha dedim bu işi hallettik. Ama hala çıkıyor, daha bile fazla. Bugün ona küçük tuvaletini yapmaya çalıştı. Ayrıntısına girmiyorum, ben ona çok takılmadım.

Yaa her yerimizi ısırmaya çalışıyor. Nerede çıplak bir ayak görse bütün parmakları tek tek ısırıyor. Hadi ona gülüyoruz ediyoruz da ellerim yara oldu. Kediyi elimle çağırıyorum, biraz yaklaşıp elime atlıyor.

Baya avcı ruhlu sanki. Elimle onu çağırınca ne pusulara yatıyor, saklana saklana geliyor. Yarım metre falan mesafeye girince de atlıyor zıplıyor elimi ısıramazsa geri gidiyor.

Ne yapacağımı bilmiyorum. Ailem yurtdışındaydı 2 haftadır, cuma geliyorlar. Kedi babamı ısırsın birkaç defa hemen sokağa yollarlar. Üzülüyorum kedi gidecek diye.

Bu arada kedi ısı yalıtımı olan bir balkonda yatıyor. Akşam 11'de falan koyuyoruz, sabah alıyoruz. Gün içinde arada bir balkona çıkıp yatıyordu yine. Ailem gidince daha uzun süre balkonda yatmak zorunda kaldı gündüz evde olmadığım için. Gün içinde 4 defa 1 saat falan kalıyor balkon dışında. Yaramazlık yapınca atıyorum yine balkona, belki yanlış bir şey yaptığını anlar diye.

Evet millet ciddi yardımınıza ihtiyacım var. Kedi ne kadar sürede adam olur?

Hee bir de akıllı kedi. Balkona en uzak odada oturuyoruz, kuma gitmek istiyor kedi. Kapı koluna bakıl miyavlıyor. Kapıları açınca hemen fırlayıp ihtiyacını görüyor.

hepsini okumadım üşendim. ama özeti şu tam kuduruk zamanı. yapacak bişi yok. kuralları sesle, yüksek sesle hayır ile öğretinç. mesela saksı kumu gibi.
ama siz de tedbir almalısınız. içine bir kaç düz parça mermer falan koyun ulaşamasın. unutunca unutur kediler.

  • ben smyrna  (23.10.13 00:42:18)
bi de 1-1,5 aylık kedi dediklerinizi yapamaz. muhtemelen 3 ay civarı. küçük dediğinzi için. balkona hapsetmeyin. anlamaz. yüksek ses en iyisidir.

  • ben smyrna  (23.10.13 00:43:07)
çok küçük oyun istiyor.benim kedim de koltuğun altına girmiş haberim yok.ayağımı sallıyorum.birden bişey atladı,neye uğradığımı şaşırdım :)

  • rock n roll  (23.10.13 00:46:31)
My cat from hell diye bi program var. Böyle ve daha kötü kedileri nasıl uslu hale getiririz o anlatılıyo. Ama genel olarak olay şu; enerjisini boşaltmaya ihtiyacı var bi oyuncak alın ve oynatın.

  • meyve parcacikli kadin  (23.10.13 00:48:15)
1. kedi cezadan anlamaz. yaramazlık yapınca kapatırsanız bunun sebep sonuç ilişkisini kuramaz.

2. çok küçük, en hareketli ve yaramaz dönemi.

3. şu anda göz-vücut koordinasyonu, avlanma vs türü şeyleri içgüdüsel olarak öğreniyor.
yani onları hayatta kalabilmek için öğrenmek zorunda.
dolayısıyla öğrenmek için de uygulamak, egzersiz yapmak zorunda.
elleriniz ve ayaklarınız onun için birer hareketli av.
dolayısıyla atlayıp ısırıyor ve sizi yakalamış oluyor.

bu aktiviteler tamamen öğrenilinceye kadar (3-4 ay) bir süre daha devam eder.
yavru kedilerin aklını dağıtmanın en iyi yolu sallanan nesnelerdir.
bir şey sallanıyor ya da serbestçe hareket ediyorsa onun yakalanması gerekiyor demektir.

bu süre içinde şimdi atlayıp zıplayamadığı yerlere de ulaşmaya çalışıp birkaç kez başarısız olabilir.
yani patır kütür oradan buradan düşerse korkmayın.

bunun dışında temizlik, tuvalet vs gibi temel ihtiyaçlarını uygulaması da oturacak.
yavru kediler pek doğru düzgün temizlenemez mesela.
zamanla oturacak bunlar.

bitkiden kediyi uzak tutmanız zor, çünkü bitki, çiçek vs kokusu onlar için doğal.
ve şu anda o toprak, kum kadar doğal bir yer onun çişini yapması için.
ancak biraz büyüdüğünde siz istemiyorsunuz diye anlamaya başlayıp yapmayabilir.

kedileri sakinleştirmenin en iyi yolu aktif olarak oynatıp yormaktır.
ucunda oyuncak sallanan iplerden alın bir petshop'tan.
bir sağa koşturun, bir sola.
baktınız böyle kuduruyor, durmadan oynatırsanız yarım saatte pestil olur zaten.

ayrıca;
şartlanıp uyku için oraya girmeye alışabilir, ama dediğim gibi ceza veremezsiniz.
kedi istemediğiniz bir şey yaptığında ancak aklını dağıtabilirsiniz.
büyüdüğünde bağırınca anlar, ama şu anda sizi anlamaz.
  • blatta hiberna  (23.10.13 00:49:15)
Oyun oynamaya çalışıyoruz hemen ısırıyor. Baya korkutuyor bizi de :)

Lazere bu kadar zahmetli pusu kuran başka kedi yoktur ya.
  • aguilas negras  (23.10.13 00:49:55)
lazerle oynatmaya dikkat

(bkz: #3957664)
(bkz: #14341054)
hatta tümünü okuyun.
  • tuyra  (23.10.13 00:58:37 ~ 00:59:18)
@tuyra evet önemli bir noktaya değinmişsiniz. Ben de kafama göre bazen kediye yakalatıyorum oynadığı ipi falan. Doğru yapıyormuşum. Lazerde de kedi tam lazere dokununca kapatıyorum lazeri ki anlasın iyi iş çıkardığını. Yanlış mı yapıyorum?

  • aguilas negras  (23.10.13 01:08:23)
Bu sorunları dert eden herkese tavsiyem yaşıtı ikinci bir kedidir

  • gochebe  (23.10.13 01:24:04)
oyuncak alman gerekiyor. oyuncak olmadan başka türlü enerjisini atamayacağı için senin elin kolun ile oyun oynayarak atar hali ile.

  • kulkke  (23.10.13 10:13:15)
çok uzun süre oynatmak yine de zararlı bence. ben de ipe falan yakalatıyordum ama tam anlamıyla tatmin olmuyor hiçbir zaman. lazerle oynattıktan yarım saat sonra bile deli deli, ani hareketlerle sağa sola bakıp duruyordu.

  • tuyra  (23.10.13 22:10:10)