acemiye satranc tavsiyeleri. (simdi ne yapmaliyim)

Oyun su an ekteki resimde gozuktugu sekilde. Hamle sirasi siyah(bende) ne yapmaliyim simdi?

C4teki fili oynaman lazım D5 ya da E6ya

  • buff  (21.10.13 00:11:55)
buff +1 fili kacir.

  • nax  (21.10.13 00:14:04)
filinle ati takas etsen sana sah cekmis olacak
vezirini d7 ye oynayabilirsin

  • exlibris  (21.10.13 00:16:47)
atı da yiyebilirsin. sonra o da senin fili yer. dolayısıyla vezirle şah çekmiş olur. sen veziri d7ye koyarsın. vezirleri değiş-tokuş yapabilirsiniz tabi bu durumda rok yapamıyor olursun ya da veziri kaçırmak durumunda. kaçırırsa sonraki hamleleri de yazarım. ben açık oynamayı sevdiğim için böyle bir öneride bulundum. at-fil ve vezirlerin değiş-tokuşu sadece bir yorumdur. konumda önemli elbette. eyyorlamam bu kadar.

  • ontolojikkonular  (21.10.13 00:18:49 ~ 00:19:24)
@exilibris Vezir d7'de veziri kaybeder.

Ac7 yapıp şah çeker. Vd7 -c7 ile atı alır. Va4 -Vc7'i alır.

En iyisi buff'ın dediği sanki.
  • reyals  (21.10.13 00:20:56 ~ 00:21:56)
Peki oyunumda bir hata varmi?

Soyle oyun oldu.
Beyaz piyon d4
Siyah piyon d5 karsilikli geldi.

Beyaz piyon c4 yapip d5 teki piyonu tehtid edince.c8 deki filim e6 ya gelip piyonu korudu.

Beyaz piyon d5 teki piyonu alinca fil d5 e hareket etti. Yani beyaz piyon ve siyah fil karsi karsiya oldu.

B1 beyaz at c3 e gelip d5 fili tehtid edince fil atin karsisina c4 e geldi.

Vezir a4 e gelip sah cekip siyah fili tehtid edince b7 deki siyah piyon b5 e geldi(filin bir ust caprazina.)
  • miucee  (21.10.13 00:22:56 ~ 00:33:45)
atı yedikten sonra kendi atlarını ileri sür. at bu oyunun en önemli taşıdır bence.

  • fayfim  (21.10.13 00:24:46)
Nasıl ya c3teki piyon senin d5tek piyonu nasıl tehdit ediyor ki? Ayrıca c8deki fil nasıl d6ya geldi, gelemez. Devamına geçemiyorum, her şey çok mantıksız.

  • buff  (21.10.13 00:28:53)
karşı taraf atını c7'ye çekerse kale gidiyor ona göre.

  • galadnikov  (21.10.13 00:30:09)
veziri d5'e çekerse şah-kale-vezir çatalı olur bu sefer vezir gider.
bence o fil gözden çıkmış zaten al atı gitsin.

  • galadnikov  (21.10.13 00:39:02)
galadnikov haklı gerçi. veziri d5e sürüp fili korusan vezir fili alamaz.Atını c7ye oynayıp piyonunu alırsa şah çeker, şahı d8e kaydırırsın, atını tehdit edersin. sonra atı nereye çekerse çeksin şahla, fille ya da vezirle alırsın. veziri de oynatamaz şaha doğru alırsın çünkü.

edit: hmm doğru. kaleyi alır atla.
edit2: gerçi vezir kaleyi de korkuyor ama atı feda eder gibi. zaten vezir yerinden oynarsa bu sefer de fil gidiyor.
  • buff  (21.10.13 00:39:33 ~ 00:42:31)
oncelikle fil ile atı yemekten başka şansın yok. koruma ihtimalin yok, kactigin anda Ac7 ile direk mat oluyor. hatana gelince isler daha 2. hamlede yanlis gitmeye baslamis. d5 teki piyonu Fe6 ile desteklemek yanlış, cunku hem filini kullanissiz bir yere kitlemis oluyosun hem de E sutunundaki piyonunun onunu kapayarak kendi taslarinin gelisimine engel olmus oluyorsun. internetten vezir gambiti veya vezir hint savunmasi diye aratirsan d4 ile baslayan acilislar hakkinda daha genel bir fikir sahibi olabilirsin.

edit: ayrica taş degişiminden sonra Vd7 yapma şansın da yok. Vb7 ile kaleni kaybedersin. taş degisiminden sonra once şahın onunun Ad7 ile kapatmalisin.
  • sAINT  (21.10.13 02:00:33 ~ 02:05:36)