Arabada benzin bitmesi

1 haftadır araba kenarda duruyordu. Bugün bindim araba çalışmadı. Ateşleme olmadı yani. 3. denememde çalıştı 2 saniye sonra yine durdu motor. Neyse 1 haftada benzinin kendi kendine bitmesi değil kafama takılan, biraz daha teknik bir mesele.

Deponun dibinde kalmış olması ihtimali olan tortu arabaya ne kadar zarar verir? Bu tortu dedikleri ne tortusu?

akü?

  • ontolojikkonular  (20.10.13 01:05:46)
bu konularda biraz kör cahilimdir amma ateşleme olmadıysa akü bittiğinden değil midir?

  • bipolar  (20.10.13 01:06:00)
göstergelere baktın mı ışıklar yanıyor mu? benzinden önce ona baksaydın...

  • inanmazsan inanma  (20.10.13 01:12:21)
motorin olması şart değil. benzin deposunun dibinde de bu kirler birikebilir. zamanında filtreleri değiştirmediysen ve enjektör bakımı yaptırmadıysan, zamanla enjektörlerini tıkayabilir ve hatta bozabilir.

edit: yeterince anlaşılır yazmamışım. ama bunlar "hoooop, güm" şeklinde olmaz genelde. zamanla olan şeyler.
  • wildkiller  (20.10.13 01:21:15 ~ 01:27:52)
Araba 3.000 km'de falan. Bu arada araba dizel.
Hiç ışık yanmıyordu ya. Akünün bitmesine sebep olacak bir dalgınlıkta bulunduğumu sanmıyorum ya, 6 günde de bitmez heralde.

  • aguilas negras  (20.10.13 01:30:38)
akü biter 1 saatte bile biter... alarm bile bitirir aküyü :) bence akün bitmiş..

  • inanmazsan inanma  (20.10.13 01:33:21)
esas soru şu, kontağı çevirince tam olarak nasıl bir ses geliyor? ateşleme olmadı diyorsun. yani hiç ses gelmiyor mu yoksa araba öksürüyor mu? gazı pompalıyor musun? benzin göstergesi bitik diyorsa benzin bitiktir ama bence ateşleme diyorsan sorun aküde. 2 günde bir araç garajda dururken bile gidip 5 dakika çalıştırsan iyi edersin, hele bu soğuklarda daha çok lazım.

  • ontolojikkonular  (20.10.13 01:42:24)
@ontolojikkonular sanırım yanlış açıklamışım. Anahtarı çevirince homurduyor araba, zorlanmasın diye 2 saniyeden fazla tutmuyorum. Sanırım ateşlemeyi yapmış oluyor o zaman araba. Sadece benzin yok diye 700-800 devire çıkamıyor? Veya artık her neyse işte. Akü olmasaydı o üçüncü denememde 2 saniyeliğine bile olsa çalışmazdı heralde?

  • aguilas negras  (20.10.13 03:19:02)
Ek olarak kontağı tam çevirme hemen. Yarım çevir biraz bekle de enjeksiyon pompaları çalışsın.

  • marido  (20.10.13 11:33:31)
Hee onu öyle yapıyorum zaten ya, dizel arabalarda önemliymiş öyle yapmak. Lambaların sönmesini beklemek (5 saniye kadar) yeterli mi?

  • aguilas negras  (20.10.13 17:44:52)
hijjt sesini duymak yetmeli bence.

  • marido  (20.10.13 20:54:41)