kedi öksürüğü

Kedim 3-4 gündür garip sesler çıkarıyor, kuru öksürük gibi ama emin olamıyorum. Günde 1 ya da 2 kez oluyor bu durum. Vücudu ileri geri gidiyor, dili dışarı çıkıyor, hık hık gibi sesler çıkarıyor. Tam 1 hafta önce deniz otobüsüyle yolculuk yaptık, acaba üşüttü mü diye düşünüyorum ama bu durum dışında kedimin farklı bir davranışı yok. Enerjisi falan da yerinde yani hasta gibi değil pek. Tüyleri biraz uzun olduğu için tüy yutmuş olma ihtimali de var gibi geldi. Daha önce grip ya da tüy yutma gibi bir durumla karşılaşmadığımız için ne yapsam bilemedim.

öksürüyordur, bu mevsimde benimkiler de öksürüyor bazen.
yemek yediği, su içtiği sürece sorun yok.

biraz üşütmüş de olabilir, alerjik de olabilir.

isterseniz veterinere de bir danışın.
öksürük dışında başka bir şey yok dediğiniz için önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum, ama her ihtimale karşı bir ciğerlerini dinlesin olmazsa.
  • blatta hiberna  (17.10.13 16:02:31)
Tuy yutmus olma ihtimali var. Disardaki bahcelerden normal cimen koparin. Eve getirin yesin biraz. Tuyleri kusmasina yardimci olacak.
Su ictikten sonra oluyorsa bogazina kacmis olabilir. Toz da bogazina kacmis olabilir.
Siz hem cimeni yedirin hem de bir vet. hekime gosterin bence
  • mutlusismankedi2015  (17.10.13 16:55:40)
evde uzun tüylü bir kediniz varsa evde bir adet saksı ve içinde de çim olmalı. tüy yutmuş olabilir demişsiniz de bu öyle bir kerelik bir olay değil, kediler ömürleri boyunca yalanırken tüylerini yutarlar. hele mevsim geçişlerinde tüy dökme miktarları arttığı için içinde biriktirdiği tüy miktarı da artar. bu tüyler sindirilemediği için böyle sıkıntılar yaratıyor. ya çim yedirip kusmasını ya da adını unuttuğum bi ilaç yardımıyla bu tüyleri dışkı olarak atmasını sağlayabilirsiniz.

  • bruges  (17.10.13 18:28:00)
1. kediler tüy yuttuğu için öksürmez.
2. çim yemesine gerek yok, kendi kendine de kusup o tüy yumağını atar.
3. öksürük tüyden bağımsız bir şeydir.
4. bruges'un dediği şey malt past.
dediği gibi kusma yerine dışkıyla atılmasını sağlar.
  • blatta hiberna  (17.10.13 18:56:32)
@blatta hiberna
Kedilerin fazlaca tuy yuttuklari icin oksurebilirler. Oksurmeden cok aslinda basarisiz bir kusma girisimidir.
Cime gelince, veterinerlerde bile satilirlar. Malt denen ilacin yerine geciyor. Dogada bahcelerde bulabildigimiz normal cimen, bagirsak hareketlerini duzenleyerek kusma yoluyla kedilerin tuy yalama islemi sirasinda yuttuklari fazlaca tuyu atmalarina yardimci olur.
  • mutlusismankedi2015  (17.10.13 21:30:06)
@mutlusismankedi2015:

kedi çiminin ya da doğal çimin ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyorum. :)
tüy yumağı çıkarmadan bir hafta öncesinden zaten yemek yedikten sonra bile kusabilir.

bunlar tamam, ancak burada arkadaş bana göre kusmadan çok öksürük tarifi vermiş.
kedinin öksürmesiyle kusması arasında fark var.
  • blatta hiberna  (17.10.13 22:11:53 ~ 22:12:37)
Emin misiniz bildiginize, cunku islevinden bihaber gorunuyorsunuz. Yardimci gorevi goruyor cimen.

Oksurme gibi geliyor o ses ayni bizim bogazimiza bir sey kactigi gibi. Cok cesitli sebepleri olabilir ama genelde tuy birikmesi oluyor sebep. Buna da iste cimen ya da malt yardimci oluyor.

Ama en sagliklisi veteriner hekimin gormesi, umarim cigerlerinde bir sey yoktur...
  • mutlusismankedi2015  (17.10.13 22:20:39)
@mutlusismankedi2015:

ben eminim de, sizin yazdıklarımı doğru okuduğunuzdan emin olamıyorum bu akşam nedense.
"çim yemesine gerek yok" dedim.
"çim yemesin!" demedim.
çim yemediği zaman kediler kusamayıp ölüyor diye bir şey yok.
kusacak olan hayvan yine kusuyor.

bir insan kedisinin öksürmesiyle kusması arasındaki farkı bilir diye düşünüyorum ve ona göre cevap verdim.
bana göre hayvan öksürüyor.
kusarken ve öksürürkenki duruşları bile farklı olur kedilerin.
ayırt edilemeyecek bir şey değil bu yani.

kusmak da öyle zor bir şey değil.
iki kere öğürüp çıkarıyor zaten.
3-4 gündür, günde 1-2 kez çok fazla bir oran.
en fazla 2-3 denemede tüy yumağını çıkarır kedi.

hayırdır inşallah akşam akşam.
  • blatta hiberna  (17.10.13 22:33:44)
Ayni sey benim kedilerimden birinde de oldu efendim, ayni siklikla hem de. Cimen iyi geldi ama tabii veterinere de goturdum. Tuy sorunumuz varmis, ama halloldu bu sekilde. Iletisim sikintimizin benden kaynakli oldugunu dusunmuyorum zira cim yemesine gerek yok ifadeniz yanlis, gerek 'olabilir' cunku.

  • mutlusismankedi2015  (17.10.13 22:37:59)
@mutlusismankedi2015:

peki, siz haklısınız.
siz daha çok biliyorsunuz.
  • blatta hiberna  (17.10.13 22:41:06)