Muhammed Peygamber Kuran-i Kerim'in Kitap Olarak Basılmasını İstemiş Midir?

Benim kuran-i kerim hakkında merak ettiğim bir dizi sorularım var...

Muhammed peygamber'den önce yahudilerin kutsal kitabı tevrat kitap olarak piyasada bulunuyordu...

Benim merak ettiğim Muhammed peygamber neden Kuran-i Kerim'i kitap olarak piyasaya sürmemiştir...Yani kuran-ı kitap kitap hiç okumamış hayatında Muhammed peygamber bu bana çok garip geliyor...

Hadi ömrü yetmedi iyelim hadislerinde falan ben ölünce hemen bu deri parçalarına yazılmış ayetleri kitap haline çevirin diye vasiy etmiş midir... haisler falan var mıdır...

Peygamber öldükten 2 yıl sonra basılan bazı kuranları Ebubekir doğru bulmayıp yaktırmıştır..peki o ben ölürken yaparsınız mı demiştir bu işi...

Sonra peygamber öldükten taa 20 küsür yıl sonra hz. osman kitap haline getiriyor kuranı... kendi başına neden böyle bişey yapıyor muhammed peygamber böyle bişey istemiş mdiir?

Sonra hz. muhammed'in günümüzde hırka-i şerifi sakal tüyü ayak izi falan sergileniyorda ilk deriye yazılan kuran ayetleri neden saklanmamış?

şöyle toptan düşününce çok garibime gidiyor...

okuyamazdı çünkü o ümmmiydi :D yani okuma yazma bilmiyordu kendisine cebrail a.s. ezberletiyordu oda kuran katiplerine yazdırıyordu
ben hadis alimi olmadığım için bilmiyorum öyle bir hadis duymadım ama şu hadis var hulefa i raşidin ne yaparsa o benim yaptığım şeydir demiştir yani 4 büyük halifem ne yaparsa onları ben yaptırmışım gibidir diye bir hadisi vardır örnek olarak cuma namazında iki ezan olması
Kuranı yakma olayı yalandır
Kendi başına yapmıyor artı onun cevabı işte hadiste var
son sorunun cevabınıda bilmiyorum saklanmıştır meraklı koleksiyoncusu sonra iç etmiştir herşey olabilir :D
not olarak şunu düşeyim umarım dalga ya da küçümseme amaçlı konuyu açmamışsındır bende kendimi yormamışımdır :) inanmayanlar dalga ve aşağılama amaçlı yazıyor boşuna yazı yazıyoruz (:
  • SemihCebrail  (14.10.13 16:14:52 ~ 16:18:59)
çünkü çoğu yakılmış.

  • fekat  (14.10.13 16:40:04)
bu konuda bir sürü spekülasyon var; kesin bişey yok, diyemezsin de. Dönem tarihi kaynakları birbiriyle çelişen birçok içeriğe sahip çünkü. Ancak net olan bişey var ki kuran-ı kerim dedğin sadece arapça bir kitabtan ibaret değildir. "oku, yaratan rabbinin adıyla" tüm varlık alemini kapsayan bir okumadır. Yani yazılmasını isteyip istememesi bişey ifade etmiyor.

Ancak sözlerinin (hadis-i şerif) yazılmasını istemeyişi kesindir. Hatta ömer ve ali döneminde buna yeltenenler ağır birbiçimde cezalandırılmıştır, rivayetlerde mevcut.

Yakma olayı da şöyle. Osman kitabı tek tipleştirip katolik kilisesi benzeri bir yapılanmaya gidiyor. Muhalif sesleri bastırmak için de "tek kitab tek yorum ve doğru olan bu tek yorum tek kitab" haline getirmek için de kitablaştırma olayı sırasında sahabelerden aykırı seslerin tefsirlerini yaktırıyor. Zaten kendisi ebu bekir'in oğlu muhammed'in de aralarında bulunduğu büyük bir isyan sonucu öldürülüyor. İsyanın sebebi de bu tip eylemlerde bulunması.
  • dafaiss  (14.10.13 16:56:01)
basılması derken?

  • zgrydn  (14.10.13 17:45:19)