Çamaşırların yıkanınca bozulması

Tüm çamaşırlarım; tişörtler, kazaklar, iç çamaşırları yıkanınca tiftik tiftik oluyor, yeni aldığım tişörtler bile ilk yıkamadan sonra yıllardır giyilmiş gibi eski bir hal alıyor. Ekteki fotoğrafın solundaki gibi oluyor genelde ama tuy alma makinası işe yaramıyor çünkü o tüyler çok küçük kalıyor.

Bunun çözümü nedir? Sırf bu yüzden yeni birşeyler alamıyorum

çamaşırı attığınız yerde, kazanda yani bir yere takılıyor olabilir.
bir de fermuarlı, düğmeli şeylerle trikoları birlikte atma derdim annem. takılıp tiftik yapıyor diye.

  • leadzeppelin  (10.10.13 20:17:10)
doğru deterjan, doğru makine ayarları.

  • ne olsun ne olsun  (10.10.13 20:17:44)
makineniz yeni mi yoksa eski mi? hangi programı kullanıyorsunuz? kaç derecede yıkıyorsunuz? bunlar önemli.

  • mea maxima culpa  (10.10.13 20:24:34)
ne olsun'un dediği gibi makinenin programlarını iyi öğrenin, her şeyi pamuklu programında köklemeyin. yünlü programını, elde yıkama programını deneyin. daha yumuşak hareketlerle yıkar.

yüksek devirde sıkmayın, 1000'e 1200'e çıkmaya gerek yok. boxer'dı çoraptı onlara acımayın ama böyle "güzel" şeylerde ben 800'ü geçmiyorum.

leadzeppelin+1

iyi detarjanla 40° bence en güzeli.
  • celeron 300a  (10.10.13 20:27:43)
@leadzeppelin, 2 farklı makineda da aynı şey oluyor. Fermuarsız şeylerle de aynı şey oluyor.

@ne olsun ne olsun, bunları nerden öğrenmem gerekiyor? :)

@mea maxima culpa, yeni makinede de aynı durum var maalesef.

@celeron 300a, devir olarak 600de kullanıyorum zaten en düşük o var makinede. Genelde de 30-40 derece ile yıkıyorum. Yünlü programını deneyebilirim dediğin gibi.
  • MBrain  (10.10.13 21:08:09)