kedinin hastalıklı gözünü aldırmak?

tek gözü baya büyük hale gelmiş ve iltihap gibi bir şeyler akan bir kedim var. veteriner bu sürecin kedi için çok sancılı olacağını, dren falan takılması gerektiğini, ilaçlarla küçültmeye çalışmanın daha doğru olduğunu söyledi.

böyle bir problem yaşamış olan var mı? acı çekecekse hiç bulaşmayayım diyorum ama uzun vadede ne doğru bilemedim. gözü fırlayacak gibi geliyor bazen.

veteriner ne dediyse onu yap. onların işi hayvanları sağlıklarına kavuşturmak.

  • tururo  (09.10.13 21:16:07)
duruma göre değişir.
enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisiyle göz bazen geriler ve düzelir.
ama kurtarılamazsa ya da tekrar ederse alınır.

benim o şekilde evlat edindiğim bir kedim var.
gözünün ameliyat sürecini de birlikte yaşadık yani, direk tek gözlü gelmedi.

göz normale dönmez ya da tedaviye cevap vermezse aldırmak en iyisi.

yaşam kalitelerinde hiçbir değişim olmuyor bu arada.
sadece derinlik algısı biraz değişiyor, ilk başlarda ordan burdan atlarken bir yerlere çakılabilir ya da düşebilir.
1-2 ay içinde uyum sağlıyor.
bizimkini dolap tepelerinden falan alamıyoruz.

ama iyileşme şansı var, o yüzden önce tedavisini yaptırın.
tekrar ederse bir kür daha tedavi denenebilir.
ondan sonra da tekrar ederse alınır.
  • blatta hiberna  (09.10.13 21:16:44 ~ 21:17:31)
işte virütik mi bakteriyel mi bilmiyoruz, antibiyotikler pek işe yaramadı. göz zaten kurtarılamaz durumda ama bir de üstüne bu acıyı çekmesini istemiyorum.

  • passion rules the game  (09.10.13 21:17:50)
göz kurtarılamayacaksa aldır direk.
hiç hayvanı da boşuna sıkıntıya sokma.

diğer göze falan da bulaşma riski kalmaz en azından.

göz alındıktan sonra bir antibiyotik tedavisi olacak yine.
ondan sonra gözünün dikişine bir hafta boyunca merham süreceksin.
sonra da hep tek gözünü kırparak dolaşıyormuş gibi bir kedin olacak.
ilk başta biraz değişik/tuhaf geliyor.
sonra o gözünü görmüyorsun bile.
  • blatta hiberna  (09.10.13 21:21:06)
ya o benim için sorun değil de bu dren takma ve değiştirme olayı benim için çok problemli gözüküyor, veteriner kedi için çok acılı olacağını söyledi. bilemedim. diğer gözünde de yapışma var hafif ve geçmeyecek gibi. yine de o gözle görebiliyor. bahsettiğim göz çok kötü durumda.

  • passion rules the game  (09.10.13 21:22:50 ~ 21:23:22)
normalde ameliyattan sonra direnliyken veterinerde kalması lazım zaten.
yani 1 hafta falan orada kalacak.

direnle senin bir işinin olmaması lazım.
o kadar aşırı kötü bir süreç de değil.
elbette sıkıntılı, ama sonuçta sağlığı için
çünkü gözü öyle bırakmak çok riskli.
çarpabiliyor, kaşıyabiliyor, hayvan için sürekli bir enfeksiyon riski.

veterinerini çok gözüm tutmadı açıkçası.
başka bir yerlere daha götür, 2. hatta 3. fikir al bana sorarsan.
diğer göz de muhtemelen kurtarılabilir durumdadır şu an.
  • blatta hiberna  (09.10.13 21:25:51)