İşten Ayılma / İhbar Suresi

Diyelim ki isten ayrilmaya karar verdim. Bilmem kac hafta ihbar suresi var, onceden soylemek durumundayiz, bunu biliyorum. Peki benim kafam atti bugun bastim istifayi, yarin gelmiyorum ise. nedir bunun yaptirimi? zorla mi kardesim gelmiyorum ise!

cevap en sondaki cümlede...

İş Kanunu
Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.
  • kenzotenma  (08.04.09 11:16:31)
  • kibritsuyu  (08.04.09 11:57:52)