css / html

çok ilgili bir insan değilim, lazım oldu, beceremediğim iki nokta var;

1. bir yazıyı ortalamak için css'e girilen kod nedir? text-align: center olmadı, text-decoration: center olmadı, abuk subuk uydurduğum sürüyle şey de olmadı

2. bir table html'de (css de olur olabiliyorsa) nasıl ortalanır, hem dikey hem yatay. table değil herhangi bir obje diyelim hatta.

div in içindeki yazıyı <div align="center"></div> gibi ortalayabilirsin. table için de aynı olayı <td align=center"></td> yaparsın. Hatta bir ara <center></center> gibi birşey bile vardı. css içinde text-align: center yemesi lazım.

  • cenkin gunlugu  (07.04.09 20:52:48)
1. "vertical-align: center;" bu y ekseninde ortalamadır.
2. eğer yazı ise "text-align: center" yok o değil div ise, "float: center;" float bir katmanı tamamen sağ sol ya da ortalamaya yarar. tabi ondan önce "clear" diye bir şey daha var ama kafanı karıştırmıyim.

ayrıca "text-decoration" yazılara alt çizgi, üst çizgi vermeye yarar.
  • nihavent uvertur  (07.04.09 21:21:59 ~ 22:05:36)
tablo'nun id'si table1 olsun mesela (<table id="table1">..</table> seklinde ekledin diyelim), css'e ya da style tag'leri arasina sunu yazabilirsin..

table#table1 td {
text-align:center;
vertical-align:middle;
}

kullanirsan hem x hem y ekseninde ortalamis olursun sutunlari.
vertical-align dikey hizalamadir adindan da anlasilacagi uzere. center degil middle kullanilir bir de ortalama icin.
  • sourlemonade  (07.04.09 22:08:34 ~ 22:48:20)
assert h'nın yöntemiyle yazılar ortalandı ama table halen sayfanın tepesinde.

  • turkish tekila  (07.04.09 22:40:38)
tepesinde derken?

  • sourlemonade  (07.04.09 22:41:33)
mxm
mmm

x noktasında
  • turkish tekila  (07.04.09 22:56:37)
surekli ortalansin istiyorsan o table'i da bir table icine alabilirsin en basitinden.

soyle:

once css'e sunlari ekliyorsun

html, body { width:100%; height:100%; }

html tarafina gelirsek.

<table style="border:0;width:100%;height:100%">
<tr><td align="center" valign="middle"> <table id="table1">...</table>(asil tablo yani) </td></tr></table>

en kolay bu sekilde olabilir. bu sayede asil tablon hem yatay hem dikey ortalanacak, browser'in en-boy'u ne olursa olsun.
  • sourlemonade  (07.04.09 23:48:21)
center demişim middle diyeceğime ya. neyse assert canavardır yardım eder sana.

  • nihavent uvertur  (08.04.09 00:02:11)
tamamdır, assert'ciğim öptüm ellerinden.

  • turkish tekila  (08.04.09 00:20:11)