Şişko Adam İkilemi

evrimagaci.org

linkten alıntıdır.

"Bir tren, tek bir ray hattı üzerinde, kesinlikle kaçamayacak ve trenin çarpması durumunda tamamı kesinlikle ölecek konumda olan 5 kişinin üzerine gitmektedir.

Siz, bu sırada, trenin altından geçeceği bir köprünün üzerindesiniz ve yanınızda, sizinle beraber trenin 5 kişinin üzerine gelişini izleyen devasa boyutlarda ve şişman bir adam var. Bu adamın, o insanlarla ve bulundukları durum ile hiçbir ilgisi olmadığını biliyorsunuz.

Aynı zamanda, şişman adamın raylarda bulunması durumunda, trenin ona çarparak kesinlikle durabileceğinden eminsiniz.

Bu durumda, 5 kişiyi kurtarmak adına, normalde raylara düşmeyecek olan şişman adamı, kendi ellerinizle raylara iter miydiniz?"

Not: Adamı itebilecek güce sahipsiniz. Adam, kesinlikle tam olarak raylara düşecektir ve adamı iterseniz, tren adama kesinlikle çarpacaktır, bunun sonucunda şişman adam kesinlikle ölecektir, tren kesinlikle duracaktır ve 5 kişi kesinlikle kurtulacaktır. Şişman adamın itilmesinden başka, 5 kişiyi kurtarmanın herhangi bir yolu yoktur.

benim notum: 5 kişiyle de sizin bağlantınız yokmuş gibi değerlendirirsek...

İtmem.

Not: şişmanım.
  • armagan  (06.10.13 10:49:51)
itemem. inip o 5 kişiyi çözmeye uğraşırım, belki kendim de ölürüm ama o adamı oraya itemem.

  • kül  (06.10.13 10:49:52)
bence bu soru/durumda en kritik nokta atlanmış, kişinin kararını doğrudan etkileyebilecek bir detay.

şişman adamın raylardaki 5 kişi, bulundukları durum ile hiçbir alakası olmadığı belirtilirken "biz" ile 5 kişi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığına değinilmemiş. soru bana bu şekli ile eksik geldi.
  • nwnd  (06.10.13 10:52:16)
bir cevabım var. cevabımın ne ifade ettiğini nereden öğrenebilirim?

  • goddar  (06.10.13 10:52:35)
mutlak doğru diye bir şey mi var?

beni 5 adamın önemi>1 şişman adamın önemine inandırın o zaman belki iterim.

iş rasyonelleştirmeye gelince cinayete bile kılıf uydurabiliriz; örn. bana ters baktı.
  • marido  (06.10.13 10:56:04)
şişkoyu itmem,o raylarda bulunan 5 kişinin kaderinde de tren altına ezilip ölmek varmış napalım.

  • deliren agackakan findik agaci dalinda  (06.10.13 11:01:59 ~ 11:02:56)
ikilem yok. 5 kisinin orada olmasi bizim sucumuz degil. adami atarsak biz katil oluruz. niye birinin olumune sebebiyet verelim ki?

sisman adamin sisman oldugunun da defalarca belirtilmesi de garip. sisman oldugu icun onemsiz mi?
biraz bir paragraf icinde 5 kere "kadin surucu" diyen kadin suruculu kaza haberleri gibi olmus. cinayet cinayettir; zayif veya sisman.
  • el desaparecido  (06.10.13 11:02:59 ~ 11:04:01)
itmem.

  • bal dok yala  (06.10.13 11:09:30)
sisman adami atacak adam baskasinin sirtindan kahraman olmaya calisan bir denyodur bence.

  • beriberi  (06.10.13 11:12:21)
kesinlikle atardım. zaten kendini sevmiyormuş şişman olduğuna göre. ölsün bari de 5 kişi yaşasın.

  • baldur  (06.10.13 11:14:12)
elemanları biri bağlamışsa yemişlerdir bi bok. halbuki şişman masum

  • yuto  (06.10.13 11:30:22)
Raylarda yatan 5 adamın bağlanırken aklı neredeydi :D birleşip güçlü kalsalardı, bana kaldıysa zaten hayatları çoktan bitmiştir, şişman adamın suçu ne bir bira ısmarlardım sonra ona :)

  • redeath  (06.10.13 11:56:36)
itmem.itersem katil olurum

  • hystarie  (06.10.13 12:34:22)
şimdi ölecek 5 kişi kim? hepsi seri katil mi yoksa masum insanlarmı?
Belki şişman adam insanlığa fayda sağlıyor bilemem o an dışarıdan nasıl göründüğü önemli değil.

Cevabım itmem olayın içyüzünü bilmeden şişman adamı öldürmem.
  • basond  (06.10.13 12:36:06)
İtmem. Sonuçta şişman adam ölecek alakasız bir şekilde orada. 5 kişi ölecekse kader deyip geçerim. Yani şuan sıcak evimde öyle kurdum kafamda

  • phoenixboy  (06.10.13 12:42:44)
itmem. düşünmem bile. kulaklığımı takar yoluma devam ederim.

  • papillon7  (06.10.13 13:15:38)
beş kişiden birini tanıyorsam ve sevdiğim biriyse belki iterim.
aksi halde itmem.

  • suq  (06.10.13 13:20:02 ~ 13:20:28)
tren geçtikten sonra iterim hepsi ölsün

  • Fakin idiyıts  (06.10.13 14:49:14)
chaotic neutral olarak görmemiş gibi köprüden yürümeye devam ederim.

  • sttc  (06.10.13 16:22:49 ~ 18:24:34)