Excel sorusu

Çok basit bi soru ama nası anlatsam bilemedim.

N4'te bir hücre var. D'de de D1, D2, D3, D4 ve devamındaki hücrelerde farklı farklı sayılar var. İstiyorum ki,

E1'e D1 çarpı N4
E2'ye D2 çarpı N4
E3'e D3 çarpı N4

diye gitsin, ama N4 aynı kalsın. Ne kadar uğraştıysam N4'ü sabit tutamadım, sağ altından çekip uzatınca N4, n5, n6, diye gidiyor. Ben sadece N4'teki sabitle çarpsın istiyorum. Tşk kib.

$N$4 yaparsan olur.

  • kakao  (02.10.13 22:00:52)
formül yazarken hücreyi (n4) seçtikten sonra -ya da yazdıktan sonra- f4'e bas. (klavyedeki) n4 hücresi $n$4 halini alacak. sonra tamamdır.

absolute reference deniliyor bu olaya excel'de.
  • king lizard  (02.10.13 22:18:19 ~ 22:19:50)
Formulü yazarken şu şekilde yazmanız gerekiyor. Örneğin:

=D1*N$4

N ve 4 arasına dolar işareti koyup formülü aşağıya doğru çekerseniz N4 sabit kalır ve sizin istediğiniz şekilde hesaplanır.

Umarım sorunuzu doğru anlamışımdır.
  • spooky  (02.10.13 22:19:26)
Kralsınız :) Basit bir şeymiş hakkaten. Sağolun.

  • roket adam  (03.10.13 08:56:27)