yurtdışında alışveriş yaparken

nakit ödemeyi mi tercih ediyorsunuz kredi kartıyla mı? kredi kartı kullandığınızda komisyon, kur farkı vb gibi zarar ettirecek durumlar ortaya çıkıyor mu? tşk.

Merhaba. Geçen hafta bir şeyi keşfettim.
Normalde iş bankası bankamatik kartımı kullanarak hesabımdaki para ile alışveriş yapıyordum. o da kuru 2,68 yerine 2,73 gibi birşey alıyordu.
Sonra yine iş bankası maximiles kartımı kullanmaya karar verdim. Onun özelliğine göre tl harcamalar tl hesap özetiyle, euro harcamalar euro hesap özetiyle gönderiliyor. komisyon falan hiçbir şey ödemedim. euro hesap özeti geldi. hesbaımda ki euro ile ödedim.
bankanla görüşmeni tavsiye ederim. En doğru yönlendirmeyi onlar yapar.
  • cliquot  (02.10.13 12:02:08)
vakıfbank galiba hangi para birimiyle alışveriş yapıyorsan onu dolara çevriyor. o şekilde işlem yapıyor.
yurtdışı alışverişlerinde nakit veya kredi kartı meselesine gelince, seyahatin ilk zamanlarında kredi kartı çoğunlukta oluyor. yanımda götürdüğüm nakite ileride ihtiyaç duyabilirim diye. sonlarda ise nakit ödüyorum nispeten.

  • puc  (02.10.13 12:14:46)
nakit tabii ki. neden daha fazla ödeyeyim?

  • 386 dx  (02.10.13 12:40:43)
kredi kartı ile alışveriş yaptım, %4 komisyon aldı ykb.
atm den nakit para çektim %11 e yakın komisyon aldı.

  • sttc  (02.10.13 19:30:40)