1 Bira kaç promil?

50 Cc'lik standart efes pilsen bira kaç promil?

0,2 promil 0,3 promil falan.

boya kiloya yaşa cinsiyete göre değişir bu güzel kardeşim.
  • ateyist_  (01.10.13 19:25:10 ~ 19:25:47)
0ın üstü çıkan her promil cezaya tabi diye biliyorum, yanlışsa düzeltirler birazdan ama ona göre dikkat et yani.

  • in vino veritas  (01.10.13 19:30:43)
Daha once icki icmeyen bir insan icin 200 promil olabilecegi gibi -atiyorum- kaya cilingiroglu icin elma suyu gibidir

  • yarin bos musun  (01.10.13 19:34:03)
promili ne kadar icince kafa olursun'a gore olcmedikleri icin herkeste asagi yukari ayni cikar. ayrica 50 promilin altindaysan ceza falan almazsin. bir bira icip alkol kullanmanda bir sakinca yok.
edit: araba kullanmanda diyecektim. bazilari icmeden de yuksek promillerde gezebiliyor evet.

  • bohr atom modeli  (01.10.13 19:36:10 ~ 19:49:47)
50cc yani 500 mililitrelik bira, eğer %5 alkollü ise 25 promildir. %6 ise 30 %4 ise 20 promil olur. mililitresini alkol yüzdesiyle çarparak bulabilirsiniz. 1 ton bile olsanız 50 kilo da olsanız herkes için aynı promildir. teknik bi şey diyemem ama zaman içinde kilolularda daha hızlı azaldığına dair bir söylenti var.

bu arada bizim 50 promil olarak bildiğimiz şey aslında 0.50 promildir. yani 50cc %5 alkollü bir bira aslında 0.25 promildir. bu bağlamda trafikte yasal sınır şu anda 0.5 promildir. 1'e çıkartılacağına dair söylentiler var, muhtemelen de çıkartılır. ancak bir çok kasko şirketi 0'ın üzerindeki promillerde (kimisi 0.1-0.2 filan) ödeme yapmıyor. buna da dikkat etmek lazım.

son olarak şunu söyleyeyim, sınır 1 promile çekildiğinde haber sitelerinde
"ALKOL SINIRI 1 PROMİL OLDU" yazısını görünce hemen kanıp sınırın düştüğünü sanmayın. aslında artmış olacak.

edit: afiyet olsun.
  • mosakale  (01.10.13 20:16:40 ~ 20:19:50)
hesaplamayla 25 promil çıkar ama sen onu 50 kabul et. Daha önce üfledim yakalandım , arkadaşlarımın çoğu yanımda üfledi yakalandı ve hep 1 bira 50 promile denk geliyordu. Alkolü nadir içen zayıf bi insan olsam 50 çıkar diyeceğim de sağlam alkoliğim ve kilom da normalin baya üstünde. 3 bira içtim 135 çıkmıştı.

  • pinkman1  (01.10.13 20:35:21)
yeni yasaya göre 1.0 promil alkollü çıkarsanız hapis 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası var. aşağıdaki linkte ne kadar alkol o kadar köfte testi yapılmış detaylı.

trfdenetleme.iem.gov.tr
  • buffy de vampir sayilir  (01.10.13 22:12:14)
bazıları promil meselesini yanlış anlamış ahah..

promil bir birim değil, skaladır. 1 permile, 0,001 demek. mühendis arkadaşlar bilirler.

kanındaki alkol oranı 0,2 promil demek, toplam kan kütlesinin 0,0002 (%0,02)'si alkol demek.

alkollü içecekteki alkol oranından kandaki alkol oranı bulmak, biraz abes :)

kandaki alkol oranı, cinsiyete, yaşa, metabolizmaya göre değişir.
  • ateyist_  (01.10.13 22:19:21)
oradaki promili birebir türkçeye çevirirsek hataya düşeriz. pormili direk kelime anlamı binde bir demektir ama ordaki binde bir kandaki bindebirlik kısmı değil bir litrenin binde birini temsil eder. yani promil bir litrenin binde kaçı kadar alkol aldığınızı gösterir.

  • mosakale  (01.10.13 22:38:23)