ağız çalkalama suyu ve dişte lekeler hakkında

Bugün dişçiye gittim. Dişçim bana ağız çalkalama sularının bir işe yaramadığını, kullanmama gerek olmadığını, mühim olanın dişlerimi iyi fırçalamak olduğunu söyledi. Boşuna mı çalkaladık bunca zamandır şimdi? Kutusunda yüzde bilmem kaça kadar daha iyi korur filan yazıyor bu nanelerin halbuki? Kullanayım mı, bırakayım mı sizce? Bir dünya da para.

Bir de ben son 1-1,5 senedir ağız suyu kullanıyordum. Aynı süreçte dişlerimin üzerinde kahverengi lekeler çıktı. Daha evvel yoktu. Bu lekelerin ağız suyuyla bir ilgisi olabilir mi? Dişçi hanım yok dedi fakat kutusunda leke yapabilir yazıyor. Alkol, sigara kullandığım yok. Hatta çay, kahve, kola bile sürmüyorum ağzıma. O yapmaz, bu yapmaz... Ee ne yaptı kardeşim bu lekeleri o zaman?

Kutu ve dişçi arasında kaldım arkadaşlar.

benim gittiğim bütün dişçiler öneriyor/önerdi.
zaten çok ciddi bir temizlik hissi veriyor ve gerçekten dişleri koruyor.

ne marka kullanıyorsun bilemiyorum, ama bazıları leke yapabiliyor.
zaten üzerinde yazıyorsa ondan olmuş demektir.

dişçine laf söylemek istemem elbette, ama farklı birine git istersen. :)
  • blatta hiberna  (01.10.13 18:37:49 ~ 18:37:59)
@Blatta

Oral-B'nin mavi renkli olanını kullanıyorum.

Ben de şüphelenmekteyim dişçiden. Az para da almıyor. Pahalı dişçi iyi dişçidir algısından kurtulmak lazım galiba. :)
  • youkoso hitori bocchi  (01.10.13 18:45:58)
ben bir kere devlete gittim, onun dışında gayet pahalı dişçilerdi benimkiler de.
ama devletteki de önerdi, özeller de önerdi.
sanırım her dişçinin yaklaşımı farklı oluyor.
ama diş etleri için özellikle çok iyi.
ağzımda yara çıktığında yaptığım ilk şey bu sıvıları kullanmak oluyor ve iyileştiriyor bile diyebilirim.
sonuçta bakterileri yok ediyor ne de olsa.

dişinde leke yaptığından şüpheleniyorsan ağız çalkalama sıvısını da değiştir bence.
oral-b kullanmadım hiç, o yüzden bilemiyorum.
listerine kullanıyorum, şimdi merak edip baktım ama leke yaptığına dair bir uyarı görmedim.
onu ya da başka bir markayı dene istersen.
  • blatta hiberna  (01.10.13 19:35:04 ~ 19:36:31)
Klorhexidin içeren gargaralar uzun süre kullanımda dişte leke yapar.
diğer ağız suları yapmaz.

  • primarymaster  (01.10.13 19:59:47)
@sivrisinek:

o kadarını ben de biliyorum da sonuçta marka öneren olmadı biri dışında.

kullanayım mı dedim, biri "şimdiye kadar ne yaptıysan devam et, iyi bakmışsın dişlerine" dedi.
diğeri, "kullan, iyidir" dedi.
biri, "mutlaka şunu kullan, en iyisi bu" dedi. (ki zaten halihazırda o markayı kullanıyordum.)

yani bu devirde doktorlar bile ilaçları pazarlıyor ona bakarsanız.

bir de, üzerinde "leke yapabilir" yazarken onun leke yapmış olmasına ihtimal vermemek biraz tuhaf bence.
  • blatta hiberna  (01.10.13 20:20:05)
@primarymaster

Şimdi baktım da öyle bir şey yazmıyor valla.

İçindekiler şunlar:

Aqua, Glycerin, Aroma, Cetylpyrdinium Chloride, Poloxamer 407, Methylparaben, Sodium Saccharin, Cinnamal, Propylparaben, Eugenol, Cl 42090
  • youkoso hitori bocchi  (01.10.13 21:47:47)
Cetylpyrdinium Chloride leke yapmıştır ancak bu lekeler diş hekiminin yapacağı beyazlatma ile çıkar.

  • primarymaster  (01.10.13 23:29:36)
Cetylpyrdinium Chloride ağız sularının hepsinde olan bir şey değil mi? Diğer markalarda da görmüştüm sanki.

  • youkoso hitori bocchi  (01.10.13 23:47:20)
Listerine whitening kullanın
www.listerine.com

  • primarymaster  (02.10.13 11:42:08)