askere gidecek sevgili

merhaba pek sevdiğim duyuru sakinleri,

sevgilim bir ay sonra kısa dönem askere gidecek. aramızda mesafe çok, çok sık yanında da olamıyorum. bu nedenle de onunla birebir karşılıklı konuşamıyoruz sürekli ve hazırlık yapmamız gerek, bunu biliyorum. lakin kendi hazırlığını şöyle eksiksizce kendi yapabilecek olan biri değil. yani mutlaka bir şeyi unutur, az alır, ne bileyim işte bilmiyorum ki ne yapılır ne edilir bunun hazırlığı ne olur ama tek emin olduğum şey dört dörtlük kendi başına hazırlayamaz.

ben bir çanta yapmak istiyorum. bir anı, özel bir eşyanın uygun olmadığını daha önceki duyurulardan okudum. zaten amacım da kendimi hatırlatmak değil o oradayken mümkün olduğunca konuşacağızdır. yeter. yazarm da ona ordayken..
şimdi bu çantaya ne koymalıyım ben? bir askerin en mühim ihtiyaçları nedir? eksik olmaması gereken, hep bulundurması gereken şeyleri nedir? çamaşır, çorap vs. ne diyorsanız elzem, hepsini bilmek istiyorum. mesela temizlik, bakım ürünü koymalı mıyım? saat, takvim, dergi vs. alıyorlar mı? penguen okur, umut sarıkayanın kitaplarını okur hep, bunlar uygun olur mu oraya göndersem sonraları? bilhassa askerliğini yapmış duyuru sakinlerinin bana çok yardımı olacaktır.
bu hazırlığımı bitireyim yardımlarınızla, sonrasında da duygusal yanlarını soracağım size. ama dediğim gibi, sanırım benim yapmam gerek çünkü annesinin pek faydasının olacağını sanıyorum ne yazık ki.

acilen yardımlarınızı bekliyorum ki ben de hemen başlayayım, birkaç güne sıkışmasın alışverişim.

çok teşekkür ederim.

Aslında hiç böyle bir çantaya gerek yok. Nereye giderse gitsin zaten herşeyi alabileceği bir yer olacak. Sevdiğiniz için ona yardımcı olmak istiyorsunuz, bunun için;

1- Askere giderken yolcu edin

* Çünkü bu yolculuğa uğurlanmamak kötü bir his (yaşandı)

2- Yemin törenine gitmeye çalışın.

* Herkesin en kötü anası babası, sevgilisi kardeşi vs geldiğinde sizi orada görmeyi çok ister. Görmezse kalbi cız eder.

3- Bazı çarşılarında ziyaret etmeye çalışın (opsiyonel)

Not : Yok ille çanta yapacağım derseniz çorap ve iç çamaşırı yeterli.
  • Nocturne  (01.10.13 13:44:25 ~ 13:46:03)
çantaya koyacağınız eşyaların tamamı orada temin edilebiliyor kantin aracılığıyla. O sebepten ötürü çarşı iznine çıkacağı zamanlarda giymesi için sivil kıyafetlerinden götürülmesi uygundur. kitap, dergi vs kontrolden geçmeden içeri alınmaz içerikleri bakımından ve okuyacak zamanıda olmayacaktır o yüzdendir götürmese daha uygun olur. Gidebilirseniz ziyaretine gidiniz, en önemlisi yemin töreninde orada olmaya gayret sarfediniz hiç unutulmayacak bir anıdır erkeğin hayatında. Telefon ile ulaşmaya çalışırsınız nadirde olsa ulaşırsınız ama gideceği yerde önemlidir tabi ulaşım, iletişim kolaylığı vb. Ne mezunu? Nereye gidiyor?
Allah kavuştursun İnşallah :)

  • odiyus  (01.10.13 14:00:48)
terlik koymayı unutmayın genelde unutuluyor,
Temizlik ürünleri de sürekli çalınıyor öyle mach3 falan gibi yada yves roche duş jeli gibi pahalı şeylerle gitmesin.

Bolca don atlet çorap götürsün.
  • basond  (01.10.13 14:04:20)
özel mesajlarınıza bakarsanız uzun uzun anlattım. sanırım istediğiniz cevap bende :)

  • i like dance and i like romance  (01.10.13 14:09:13)
don dahil herşeyin çalınabilir olduğu bir yere gidecek. bu yüzden değerli eşya v.b almayın.

+çorap

+iç çamaşırı

önümüz kış. kendisi almaya fırsat bulana kadar 1 tane yün içlik takım. (fazla fazla almayın, dolabının düzeni de önemli, ilk ihtiyaç hissettiğinde elinde olsun yeter)

+terlik (çok para vermeyin,ıslak zeminde kaymasın tabanı yeter. parmak arası olmasın)

+saat (asker saati, casio, sabah alarmı ile uyanması gerekebilir, sanırım 20-30 tl bir şey)

+silikon taban destek (botları için)
+iyi kalite ayakkabı boyası. (bunu geçiştirmeyin. 30 liralık boyaya gerek yok ama 2 liralık da almayın.)
+pudra (ayak bakımı için, hem geceleri ağrısını alır hem de mantar v.b riskini azaltır.)
+çengelli iğne (yatak yaparken kullanacak)
+iğne iplik (siyah ve haki yeşil iki makara ile 5 topluiğne 2 dikiş iğnesi yeter. öyle kocaman set almanıza gerek yok. iplikleri minik bir kartona sarın, iğneleri de ona iliştirin. isim etiketi için dikmek için gerekecek ilk gittiğinde, abartılı olmasın)

+havlu (2 minik el havlusu, banyo durumunu bilemedim)
+traş köpüğü, permatik (kullan at cinsi olsun)
+telefon kartı (ev telefonuna bağlatılabilen türk telekom asker kartları var, onlardan olabilir)
+1 paket selpak mendil,1 minik paket ıslak mendil (gerisini gerekirse kantinden alır)
+1 seyahat boy el sabunu olabilir. devamını kantinden alabilir.

siz de ziyarete gidecekseniz gittikçe ihtiyacı olan şeyleri götürürsünüz.
bir de izin var mı bilmiyorum ama aspirin, burun spreyi gibi basit ilaçlarla varsa idareye bildirmek üzere reçeteli ilaçlarını unutmasın.

edit:+kirli çamaşır yıkama torbası.
+eşofman

tüm bunları bulunduğunuz ildeki asker malzemeleri satan dükkanlardan alabilirsiniz. ille her ilde bir asker çarşısı vardır.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  • strawberry first  (01.10.13 14:32:31 ~ 14:33:40)
ne kadar naziksiniz.. çok teşekkür ederim hepinize :)

@Nocturne, @Odiyus, mutkala gideceğimdir bir aksilik olmazsa uğurlamaya da yemin törenine de.
@Odiyus, şimdilik bilmiyoruz nereye gideceğini. mekatronik mezunu. thy de çalışıyor.

@basond, hadi ya, çalınmasına üzüldüm . bugün aldım daha /: terlik mutlaka koyarım.

@strawberry first, benim için en harika açıklamalardan biri olmuş, ayrıca teşekkür ediyrum. :)

@hononu, tamam, orijinalini alırım, teşekkürler :)

son olarak, @i like dance and i like romance, bakıyorum hemen :)
  • retronology  (02.10.13 19:37:30)