have kullanımı

Simply,
"I have started" ile "I started" arasında ne fark var? Hangisi ne zaman kullanılır?

I started > past simple, geçmişte başladım, bu kadar.
I have started > past perfect, henüz yeni başladım veya başladığım şeyin etkisi hala devam ediyor. Başlama süreci yani. Benim yorumum bu.

  • hadi ya la  (01.10.13 13:30:01)
Geçmiş zamanda olmuş bir eylemde, belirli bir zaman belirtiyorsan I started kullanırsın.

Örnek: I started at 08:30 (olur, saat verdin, belirli bir zaman verdin)
I have started at 08:30 (olmaz, zaman verdin)
I have started yesterday (olmaz, zaman verdin)
I have started last month (olmaz, zaman verdin)
I have already started (olur, zaman vermedin ama already gibi muallak bir tabir belirttin).

Çok taze olmuş eylemler için have started kullanılır.

Örnek: Anakin'in Mace Windu'nun kolunu kestiğinde "what have i done" demesini aklına getir. Kolu daha yeni kesti, sonra "ne yaptım lan ben şimdi" dedi. "What have i just done" yani "şimdi ben ne yaptım lan böyle" de diyebilirdi. Just ile bu versiyon iyi gider.

Not: Yukarıda present perfect tense vs simple past tense ele alınmıştır. Yani yapılmakta olagelen, süregelen bir eylem için düşünülerek yanıt verilmedi.

I have started doing kalıbı ise, geçmişte yaptığın ve hâlen daha yapmakta olduğun (taze bitmiş de olabilir) eylemler için kullanılır.

Örnek: I have started working since 08:00 am (olur: sabah 8'den beri çalışıyorum)
I have started working for 6 hours (6 saattir çalışıyorum)
I have started working since 2009 (2009'dan beri çalışıyorum)
I started in 2009 (2009'da başladım diyorsun. ama neye başladığını söylemiyorsun. çalışmaya mı başladın? ayrıca başlanılan şey her ne ise, o şeyin hâlâ devam edip etmediği veya ne kadar sürdüğü de belli değil)
I started working in 2009 (2009'da çalışmaya başladım diyorsun. ama çalışmaya hâlâ devam ediyor mu veya ne zaman bırakmış belli değil).
  • hiko seijuro  (01.10.13 13:46:04 ~ 14:14:49)
kısacası

eger ne zaman basladıgını soyleyeceksen belirteceksen I started yeterlidir. (I started yesterday.)

ama gecmistekı herhang bır dılımde gerceklesmısse ve zamanını vermeyeceksen I have started kullanırsın. (I have started)

kafanı karıştırma geçmişte başlayıp su an da etkisi devam eden şeylerle ilgisi yok bana kalırsa. şöyle ki;
I started working yesterday. ilerde senin icin ne zaman basladıgının onemı yoksa I have started working olur. ıkısının de sana etkısı aynıdır.

I started working for 6 hours bana garıp geldı. bana kalırsa etkısı devam edıyorsa I have been working for 6 hours derim. ki bu been+v3 kalıbı da adı ustunde 'past perfect continues'dur yanı hala etkısı devam eden kalıp. karıstırma yanı bence.
  • cokponcik  (01.10.13 14:47:16 ~ 14:52:30)