fransa vize

taze devlet memuruyum. taze derken daha ilk maaşı almadım :D ayın 10'unda falan verceklermiş. bi de bu arada doktoraya başlıyorum, kaydımı falan yaptım ama dersler başlamadı

vizeyebaşvurucam, çalışan olarak ilk kez başvurucam. aslında öğrenci olarak başvuriyim dedim ama ebeveynlerden maddi durum şeysi istiyolar, kendi kendime yetebilecek durumdayım, ondna o seçeneğe pek yaklaşmıyorum (sanırım). vfs de ya öğrenci ya çalışan olarak başvurun yoksa konsolosluğun kafası karışır dedi

sitede şöyle diyor:
Çalışanlar için;
İşveren Yazısı:
Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge, Son 3 aya ait maaş bordrosu.
SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.
Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.
Vergi Levhasıkopyası.
Resmi Gazete kopyası.
İmza Sirküleri kopyası.

3 aylık değilim, ticaret odası kaydı falan yok, imza sirküleri ne lan?

kafam karıştı. annemlere bi kağıt mı imzalatsam "he he kızım gidiyo tüm masraflar benden" diye (gerçi sonra da onlardan bi ton belge istiyolar)

napalım?

vfs'ye başka bi yerden girince devlet daireleri için bunu diyo, iyice kafam karıştı

Pasaport (Temdit süresi en az 6 ay olmalıdır.)
Vize Başvurusu Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
Gidiş amacını belirten, Federal Fransa Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış dilekçe.
Arka fon beyaz olarak ve yeni çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf.
Bağlı bulunduğu makamdan onaylı, çalıştığına dair görev ve izin yazısı
Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli banka hesap cüzdanları.
Resmi kurum görev kimlik kartının önlü ve arkalı fotokopisi.
Son 3 aylık döneme ait maaş bordrosu
Var ise tapu fotokopileri.
Var ise araç ruhsat fotokopileri.
Seyahat sağlık sigortası.
Uçak ve otel rezervasyonu.
Kimlik fotokopisi.

ulan ben onlarca vize almış insanım, niye bu sefer böyle heyecanlandım
  • la noix  (01.10.13 12:25:58)
kurumuna git vize alacağım bana gerekli evrakları ver de onlar verirler.
Önemli olan şey işverenin verdiği antetli yazı seyahat sigortan ve rezervasyonların.
Önceden aldıysan bununda bir esprisi yok bana ve eşime turistik vizeyi 3 günde verdiler hemen.
  • basond  (01.10.13 12:29:34 ~ 12:33:22)
memurlar maaşlarını peşin alır. yani maaşı alır sonra çalışır. hesabına yatmıştır bi bak.

  • kakao  (01.10.13 13:05:23)
devlet memurlarından istenen evraklar (en azından geçen ay benden bunları istediler sadece)

işyeri görev yazısı (okul idaresi verir)
yurt dışı çıkış izin istek formu (doldur okul idaresine ver, üst yazıyla birlikte ilçe mem'e gönderecekler oradan onaylı belge gelecek)
son 3 aylık maaş bordrosu
hesap cüzdanı fotokopisi (ya da hesap detaylarını gösteren bankadan bir kağıt)
varsa öğretmen kimliğinin fotokopisi
geri kalanı zaten pasaport fotoğraf vs.
  • keymark9  (01.10.13 13:18:34)
vergi levhası, resmi gazete vs falan özel sektör çalışanları için. (onları da eşim toplamıştı oradan biliyorum)

  • keymark9  (01.10.13 13:19:14)
Vergi Levhasıkopyası.
Resmi Gazete kopyası.
İmza Sirküleri kopyası.

bunlar özelde çalışanlar için. sen işyerinden -mesela hastaneden- bordro alacaksın. bi de müdüründe o tarihlerde izinlidir diye yazı alacaksın.
  • niye ama  (01.10.13 13:19:46)