[]

yurtdışı seyahat alternatifleri

az önce haziran ayında kore'ye gitsem ne kadara mal olurdu sorumun cevabına baktım thy'nin sitesinde. bilet fiyatları cok tatlıydı. 2000'lerde geziniyorlardı filan. barınmayı, beslenmeyi de dahil edersem tek kişilik seyahatim için en az 6000 liraya ihtiyacım oluyor. Ne hoş değil mi?!

Dünyanın öteki tarafları için de durum değişmiyo. Ucuz uçak bileti peşinde gollum olmadan gezemiyo mu şimdi modern insan? bi dünya parası yoksa? (benim için bi dünya evet)

havayolunun bir sürü alternatifi var. birazcık güvenlik, konfor ve zaman feda ederek (ama çok değil) gezmek çok mu zor?

 
uzakdoğu uçuşları için ortalama fiyat 2000 ama kampanya kovalarsan 1300-1400 liraya da uçak bileti bulabiliyorsunuz. asya'da low cost havayolu sistemi de yaygın olmadığı için bu parayı gözden çıkarmak gerek. Aynı yolu zaten tren ve de otobüsle aşmaya kalksanız nerden baksanız 800-900 lira masraf çıkıyor ki bir kaç haftanı yolda geçirmeye değmez. ucuz tatil için yüzden avrupa ya da kuzey afrika seçeneği var sadece.

ben gerçek bir gezginim diyorsanız zaten bisiklet gibi bir seçenek var. gayet güzel bir rota çıkarılabilir asya'ya ya da moskova'dan çin'e trans siberia seçeneği kullanılabilir.

sorunuza geleyim gezmek zor değil hayır. pahalı da değil. sadece eldeki imkanlar dahilinde plan program yapmak gerekiyor.
  • granger  (01.10.13 10:02:05) 
800-900 tek yön masrafı mı? uçak bilet fiyatları yanında fena durmuyor. Hem yolculuk güzel bir şey, daha önce görmediğin yerlerden geçiyorsan.
Aslında sorumun cevabı son paragrafınızda.
sıkı bir plan ve malumat, gezgin ruh yeterse ümitlenebilirim.
teşekkürler
  • yarmasimo  (01.10.13 10:08:06) 
istanbul'dan çin'e kadar trenle yolculuk planım vardı o zaman araştırmıştım. üstünden 1 yıl geçti vakit olmadığı için iptal oldu. o zaman için tek yön masrafı 800 tl civarı çıkmıştı ama bunun içinde muhtemelen yataklı vagon masrafı dahildi tam hatırlayamadım.

harita için buraya bakabilirsin:
www.unescap.org

istanbul'dan binip asyanın en uzak noktalarına kadar gidebiliyorsun. kimi zaman da otobüs aktarması oluyor. vakit varsa uçakla gitmeye göre çok daha güzel bir seçenek bu. 15 bin km'ye yakın yol gidiyorsun.
  • granger  (01.10.13 11:39:31) 
hayalimdeki seyahat, şahaneymiş :)


  • yarmasimo  (01.10.13 14:20:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.