Fotoğraf makinesinden anlayan canlar!

Merhaba,

Nikon D5100 fotoğraf makinesi ile ilgili bir sorunum var; çekim değerleri ile ilgili bir sorun olmamasına rağmen fotoğraflar karanlık çıkıyor.

Yani gün ışığında normal koşullarda 100-160 İSO değeriyle fotoğraflar çekerken, nedenini bilmediğim bir nedenden ötürü şuan aynı değeri 2000'e getirmek zorunda kalıyorum.

Format, ve objektifi çıkarıp temizleme gibi yolları denedim, çözüm yok.

bu arada;

Önemli not: Sorun durup dururken meydana geldi. Ve bu sorunu ikinci kez yaşıyorum, ilkinde ise yine ben hiçbir şey yapmadan düzelmişti.

Sorunun kaynağı ne olabilir ?

diyafram yaprağı/örtücüsü bozulmuştur, istenilen diyafram ve enstantane değerlerini alamazsın böyle bi durumda. muhtemelen yaprak ya çok kapalı kalıyordur ya da çok hızlı açılıp kapanıyordur.

  • upuzun hint fakiri  (28.09.13 03:22:43)
ışık yok çünkü ortamda. normal bu. sorun değil ki?

  • cagdas donem kuramcisi  (28.09.13 03:45:05)
ışıklı ortamlarda istiyor o iso değerini benden

  • niteliksiz beyingucu  (28.09.13 08:04:23)
@upuzun hint fakiri

kaça patlar bir fikrin var mıdır?
  • niteliksiz beyingucu  (28.09.13 08:05:41)
Makinen - pozlama konumunda kalmış olmasın ? Fiziksel bir sorun olduğuna emin misin?

  • oligomer  (28.09.13 09:28:37)
baska bir lensle dene mumkunse. eger sorun duzelirse lensin diyafram yapraklarinda problem olabilir hint fakirinin dedigi gibi.

  • chavezding  (28.09.13 10:41:17)
sanırım en iyi yol başka bir lensle denemek gibi gözüküyor.

@oligomer

bunu derken neyi kastettin, ben pek anlamıyorum fotoğraf makinesi terimlerinden zaten çekmeyi de kendi elimde kurcalaya kurcalaya öğrendim.
M konumunda çekiyorum fotoğrafları, eğer buysa kastettiğin.
  • niteliksiz beyingucu  (29.09.13 04:37:50)