filtre kahve ne kadar katmalıyım

günaydın.uzun uzun yıllardır yapmıyorum.1 litrelik french pressim var.jacobs kırmızı filtre kahvem var.şimdi ben 2-3 bardaklık bişey yapmak istiyorum.kaç kaşık atayım.şekeri en son mu atmak zorundayım.az bi hatırlatsanız ya bana.

bir de kahvem 1-2 yıl beklemiş olabilir.ağzı kapalı kapalı dolaptaydı ama bozulmuş mudur ki?bir de starboks falan kahvesi her türlü çakar mı buna yoksa sadece marka olduğu için abartılıyor mu?

Bozulduğunu zannetmiyorum ama bayatlamıştır elbette. Genede içine şöyle bir bak bir şeyler var mı diye. Bu kaşık işi kahvenin içim yumuşaklığı ve senin damak tadına göre değişir. Bence 1 fincan için 1,5-2 tatlı kaşığı kahve koy.

  • Dr_Stat  (27.09.13 10:06:20)
öğütülmüş kahve zaten dakikalar içinde bayatlamaya başlıyor, dolayısıyla yapacak bir şey yok. önce bi kokla. eğer kahve içmezsen ölecek durumda değilsen, starbucks, tchibo ya da benzeri bir yerden 100 gr filan kahve çektir kendine. zira öğütülmüş kahve çok çabuk bayatlamaya başlıyor.

tchibo'da, üzerinde mavi bi fil resmi olan kahve var. o iyi bence.

fincan başına 1,5 tatlı kaşığı atıyorum ben.
  • starborn  (27.09.13 10:10:20 ~ 10:10:53)
starborn'un dediği Tchibo'daki üzerinde fil resimli olan kahvenin adı African Blue Tchibo'da satılan en sert kahve ama bence o kadar da sert değil. Orda birde Guatemala Grande var oda orta sertlikte. İstersen 2'sinden de 100'er gr. al dene. Ben arada ikisini karıştırıyorum güzel oluyor. Birde aromalı seviyorsan Kahve Dünyası'nda nane aramolı var oda lezzetli baya. Ben genelde African Blue ve nane aromalıyı karıştırıyorum.

  • Dr_Stat  (27.09.13 10:21:03)