hasan ali yücel klasikler dizisi

iyi geceler

ben bu seriye başlamaya karar verdim ve an itibariyle seride 407 kitap bulunuyor. akıcılıklarını, sayfa sayısının ortalamasını falan bilmiyorum lakin önümdeki 2-3 yılımı bu seri ile geçirmeyi düşünüyorum. sormak istediğim; şunlardan başla diyebileceğiniz kitaplar. seride en çok hoşunuza gidenleri yazarsanız sevinirim.

Elimde "Denemeler" var. Montaigne'e çok büyük saygı ve sevgi duyarım. Çeviri kaliteli. Latince alıntılar düzgün ve özenli çevrilmiş, orijinalleriyle verilmiş. Öte yandan bir de Soneler'i aldım; fakat ben Can Yücel çevirisini daha çok seviyorum. Denemeler'i kesinlikle erken okumayı öneririm.

  • g man  (27.09.13 01:07:45)
e-kitap ve korsan takıntınız yoksa eskikitaplarim.com'a bakın.

Basılı okuyacaksanız Salahattin Eyüboğlu'nun çevirdiği Oblomov'a elinizi bile sürmeyin. Üç cümlede bir "Allahaısmarladık, Allah razı olsun." diyor karakterler. Aşırı abartmış çevirmen.
  • son silahsor  (27.09.13 01:23:11)
bence herkes tarafından bilinen klasik romanlarla başla çünkü o seride örneğin adam smith-milletlerin zenginliği gibi görece ağır eserler de var.
mesela dostoyevski ile başlayıp balzac ile devam edebilirsin zamanla daha "sıkıcı" ama yine aynı şekilde değerli eserleri de okursun.

  • Sarix  (27.09.13 08:21:31)