Kediler hakkında bilgi sahibi olanların yardımına ihtiyacım var.

Teyzem ve annem bir torbanın içine konularak terk edilmiş 5 adet yavru kedi bulmuş. Eve getirdiler. Çok küçük olduklarından herhangi bir hata yapmaktan çekindiğim ve onlara en iyi şekilde yardımcı olabilmek için bilgi almak istedim.

Yavruların sadece birinin tek gözü açılmamış; diğerlerininki açık. Hiçbiri tam olarak yürüyemiyor; sürekli devriliyor, ters dönüyorlar. Kaç günlük olduklarını tahmin edebilecek birileri vardır diye düşünüyorum.

Nasıl beslemek, nasıl temizlemek gerek; sağlıklı olmaları için nelere dikkat etmek gerek bunları öğrenmek istiyorum. Aşılanmaları hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

  • kyha  (26.09.13 20:25:02)
  • kyha  (26.09.13 20:26:30)
bu kadar küçükken aşı yapamazsınız, zaten size bir şey bulaşmaz o kadar küçük kedilerden.

biberonla beslenmeleri lazım.
özel kedi tozları var o kadar küçük yavru kediler için.
güvendiğiniz bir veteriner varsa ona danışın ve nasıl biberonla emzireceğinizi öğrenin.
çünkü "ne var biberon işte" deniyor, ama hayvanı elinize alınca ufak çapta bir panik yaşayabilirsiniz ilk defa yapacaksanız.
gerekirse veteriner önerebilirim yerinize göre.

bunun dışında çok sıcak ve kutu/koli benzeri bir yerde tutulmaları gerekiyor.
yanlarına peluş bir oyuncak, bir havlu tarzı şeyler koymalısınız.
peluş oyuncağı anne zannederler.
havlu da sıcak tutmak için.
hatta mesela kolinin alt kısmına polar, üstlerine de havlu/yine polar tarzı bir şey koyarsanız çok iyi olur.
gerçekten çok sıcak olmaları lazım.
gerekirse bir sıcak su torbasını havluya sarın ve o şekilde kutuya yerleştirin.

besledikten bir süre sonra çişlerini yapmaları için nemli pamukla karınlarını "boyundan aşağı doğu" ovmalısınız.
kedilerin yavrularını yaladığı şekilde.
bu şekilde çiş yaparlar.
eğer bunu yapmazsanız çiş yapamazlar ve zehirlenip ölürler.
bu kadar küçükken kaka yapmazlar.

hemen (0212) 324 67 32'yi arayın.
burası istanbul levent'teki ada veteriner.
7 gün 24 saat açıktır.
arayıp durumu anlatın, telefonda size bilgi vereceklerdir.
aklıma başka bir şey gelmiyor, ama yanlışım ya da eksiğim varsa onlar söyler zaten.
mesela kaç saatte bir yemeleri gerektiğini bilmiyorum.
muhtemelen 2-3 saatte bir yemeleri gerekecek.

gidebiliyorsanız, yakınsanız gidip bir gösterebilirsiniz de.
eğer başka yerdeyseniz ben size yine veteriner öneririm.
ama acil durumlar için burayı hep arayabilirsiniz yine de.

hemen arayın bekletmeden.
  • blatta hiberna  (26.09.13 20:30:25 ~ 20:31:45)
bu geceyi sulandırılmış sütle besleyerek, yumuşak ve sıcak bir yer yaparak, çok oynamayarak atlat.. yarın mutlaka veterinerle iletişime geç bi gözü kapalı olanın gözünü kaybetme riski var. kediler iki haftalık iki haftadan sonra açılıyor gözleri. veterinerin verdiği sütle beslenirlerse yaşarlar. şimdi yemek vermeyin onlar yer de yemeleri zararlı

  • sabirli kedi  (26.09.13 21:23:42)
@blatta kedicanı

çok biliyon, çok da küsel yazıyon, şunnarı sevâbına bi entry yapsan da, şıppadanak bkz. versen, geçsen gitsen. hem araya da gitmemiş olur, herkeşin ve her bebiş kedişin işine yarar...
  • compadrito  (27.09.13 01:09:40)