Sim Kart Olmadan Arama Yapabilir miyim?

iphone ya da android cihazlara bi uygulama yazılsa, bu uygulama simkartın yaptığı işi yapsa ve telefona simkart takmaya gerek kalmadan aynı şekilde kullanabilsem

böyle birşey mümkün mü?

not: simkartı telefona gömmekten bahsetmiyorum, hiç olmuyacak, operatörde kaydım olacak ama simkart takmıcam sadece aplikasyon üzerinden simkartın yaptığı iş.

not: skype, viber, tango gibi uygulamalardan da bahsetmiyorum, IP üzerinden değil GSM şebekesi üzerinden klasik ses, sms, edge, 3g olayını kastediyorum

Skype vb uygulamalar ile yapabilirsin.

  • cakabo  (26.09.13 16:38:56)
skype, viber, tango gibi uygulamalardan da bahsetmiyorum, IP üzerinden değil GSM şebekesi üzerinden klasik ses, sms, edge, 3g olayını kastediyorum

  • ferit85  (26.09.13 16:52:31)
teknik olarak mümkün fakat operatörler o işe girmez. çünkü "something you have" unsur (factor) olarak sadece telefonun kendisi yeterli olmaz güvenlik açısından. fakat o telefonu operatöre ya da servisine götürüp yine belgeler karşılığnda özel bir firmware yüklenmesi sağlanarak olabilir. bakın süper proje oldu bu arada. ekmeğini yiyen olursa şimdiden helal ediyorum ama buradan dışarı çıkmasın lütfen.

  • nereye bu gidis  (26.09.13 16:57:35 ~ 16:57:53)
(bkz: cdma)

  • kush  (26.09.13 17:28:25)
operatörün aboneyi tanıdığı ve gidip gelen ses verisini kriptolamak için kullandığı imsi ve ki denilen iki değer var. telefon bu değerleri sim kartdan okuyor. bunu yazılıma gömersen evet olur.

hiç sim kart olmadan da aslında bir cep telefonu görüşme yapabilir misal 112 aramaları.

ayrıca open bts denen bir proje var linux tabanlı bir baz istasyon bunu kullanarak sim kartsız görüşme yapmak mümkün.
  • orpheus  (26.09.13 17:38:32)
başka yorumu olan var mı ?

  • ferit85  (27.09.13 13:15:32)