Yavru kedide emme refleksi

Merhabalar annesini erken kaybetmiş bi yavru kedi sahiplendim. 1 buçuk 2 aylık civarı. Yalnız kedide emme refleksi var. Kucağıma geldiği anda tişörtüme, pantalonuma nereyi bulursa cok cok cok emmeye çalışıyor. Hem de kuru mama yiyor çılgın gibi ona rağmen bu refleksi bitmedi hiç. Gerçi kuru mamaya bile eğilirken o kafanın ileri geri hareketi var ya hızlı hızlı "meme arıyorum" hareketi o şekilde eğiliyor. Yerken de fazla heyecanlanıp çiğnemeden yuttuğu oluyor.

Her neyse bu refleksi asla kaybetmeyen kediler varmış. Napmak lazım? Kucağıma aldığım zaman tişörtüm salya içinde kalıyor. Çok da kucakcı velet. Sizce bu refleksi zamanla geçer mi?

normalde daha emmesi/biberonla beslenmesi gerekirken kuru mamaya alışınca öyle bir düzensizliği olmuştur.
tişörtünüzü falan biraz emmesine izin verin, ama mesela parmağınızı da verip emdirmeyin.
yani kendi kendine bir şey bulursa emsin de, siz onun öyle bir talebi yokken "dur, emsin biraz" hissiyatına girmeyin.
geçer birkaç hafta içinde.

çünkü 2 ay boyunca anne sütü alır kediler.
o iki ay boyunca içgüdüsel olarak emecek.
sonrasında kendi kendine düzelir.
  • blatta hiberna  (26.09.13 01:21:06 ~ 01:23:26)
polar tüylü bişyler verirseniz onları da emerler, mantıken annesi gibi ya o açıdan. Peluş oyuncak tipi şeyler de olabilir. Kucağınıza aldığınız sürece de yapacak onu bir süre, o konuda yapacak bişy yok kucağınıza almama seçeneğinden başka.

  • dafaiss  (26.09.13 01:27:20)
bir de şöyle bir şey var. emmek istediği ama ememediği her an gidip kuru mamaya dadanıyor. sürekli kaka yapıyor o yüzden. fakat kaka yapmaya kuma koşup kaka yapmaya başladığı an bazen tam bitirmeden çıkıyor. kakasının bi kısmı poposundan sarkıp bacağına falan yapışıyor. her kaka yaptığında başında durup kontrol etmem gerekiyor. bir de iki buçuk aylık bir yavru var evde onunla bu tarz sorunlar yaşamıyoruz hiç. bu kaka sorunu da küçüklükle alakalı bir şey midir sizce?

  • matchgrip  (26.09.13 01:48:06)
bence mümkünü varsa kuru mama vermeyin birkaç hafta daha. yaş mama alın ya da peynirdir süttür öyle şeylerle idare ediverin işte. Kaka yapınca öyle olması da belki küçük olmasıyla ilgilidir, onu tam bilemiyorum.

  • dafaiss  (26.09.13 01:56:41)
süt vermeyin sakın, kediye süt verilmez.
ama yavru biberon mamaları var, eğer imkanınız varsa biberonla besleyin o daha doğru olur.

muhtemelen çok küçük daha bu.
bazı kedilerde normal.
2,5 aylık kediyle onun arasında dağlar kadar fark var şu anda.
2,5 aylık olduğunda o da toparlamış olur tuvalet sorununu.
ama daha çok minik.
bunlar normal yani.
birkaç hafta içinde toparlanır.

şu anda vücut koordinasyonu bile çok oturmamış durumda.

peynirle falan idare etmeyin, çünkü şu süreçteki beslenmesi ilerdeki yaşamını etkiler.
anne sütü alamadığı için bağışıklığı düşük olabilir.
siz de olabildiğince iyi beslemelisiniz bu dönemde.
ki ilerde de güçlü olsun bağışıklığı.

en iyisi dediğim gibi biberon ve yavru kedilere özel o anne sütü benzeri mamalar.

şimdi her emmek istediğinde kuru mamaya gider, çünkü emme isteği acıkma demek.
kısa aralıklarla emerler annelerini o kadar küçükken, dolayısıyla kısa aralıklarla acıkıyor ve yiyor.
kuru mama da fazla dışkılamaya neden olduğu için devamlı kaka yapar.

beslenme konusunu yine de bir veterinere sorun tabii.
bakalım ne diyecekler.
  • blatta hiberna  (26.09.13 02:02:52 ~ 02:03:51)
peki kuru mamaya ulaşımını kesiyim mi yani? yoksa kuru mama ortalıkta durmaya devam etsin mi? çünkü ben emmesine izin vermedikçe gidip mamaya dadanıyor. yarın bi veterinere de danışıyım en iyisi dediğiniz gibi.

  • matchgrip  (26.09.13 02:08:03)
eğer biberonla bebek sütü içirecekseniz kuru mama yemesin.
ikisi bir arada olmaz.

veterinerin dediğine uyarak karar verin.

kaka ve emme sorunu da dediğim gibi yaşla ilgili bir şey.
bu aralar bir haftada bile davranışlarının değiştiğini gözlemlersiniz.
birkaç haftada ikisi de düzene girer.
  • blatta hiberna  (26.09.13 02:20:41)
benim kedim ölene kadar vazgeçemedi o huyundan rahmetli. 13 yaşında kaybettik. ama sıksık yapıyorsa gidin veterinerden özel mama alın ihtiyacı var yavrunun, bizim acemiliğimize gelmişti biz vermedik sonra sonra bi sürü ameliyatlar geçirdi güzelim. kedinin ilk aylar beslenmesi gelecek on yılını belirliyor..

  • sabirli kedi  (26.09.13 21:31:35)