moral bozukluğu

bugün tek gözü görmeyen bir kedi sahiplendim. diğer gözünde de ufak bir leke var. petshop'ta tahmin edersiniz ki ilgili sınırlıydı. her neyse konu bu değil.

direk veterinere gittim, veteriner fiv olabileceğini söyledi. evde bir kedim daha var, ne yapacağımı şaşırdım. testi yapan fakültede de kit kalmamış, yapamıyoruz testi. ben zaten pimpirikliyim, veteriner daha pimpirikli. iki kedi karşılaştı ama bir şey olmadı, öyle bakışıp gittiler. diğer kedimden uzak olmaya da dayanmıyorum, bu ufaklığı da bırakamıyorum tek başına. zaten ilaç verilmesi lazımmış, her ilacı verirken içim kan ağlıyor haline üzüldüğüm için. bir gözü hafif dışarı çıkmış. ameliyat gerekecek muhtemelen ileride.

şimdi ne yapayım? kediyi bırakamam, daha yavru. ilaçlarıyla vs. dikkatli bir bakım gerektiriyor, ayrıca kafeste olmasına da gönlüm el vermiyor. bir yandan da ailemin laflarını çekiyorum yok her önüme gelen kediyi alacak mıymışım bilmemne...

özet: bir iyilik yapayım dedim her şeyi elime yüzüme bulaştırdım bu duygudan nasıl kurtulup da yola devam edeceğim?

öncelikle abartmayacaksınız.
fiv değil, fip olsa paniğinizi kısmen anlayabilirdim, ama şu anda aşırı panik olacak bir durum yok.

hiçbir şeyi de elinize yüzünüze bulaştırmadınız.

benim 8 kedim var, 2 tanesi fivli çıktı mesela.
muhtemelen diğerleri de öyle dolayısıyla.
ama fiv sadece bağışıklığın düştüğü zamanlarda ortaya çıkan, genelde diş eti sıkıntısıyla kendini gösteren bir hastalık.

kedilerinize iyi baktığınız, iyi beslediğiniz sürece fiv olmalarının bir önemi yok.
evdeki kediniz de başka bir şekilde hali hazırda fiv olabilir.
çünkü sokakta fivli bir kediyi sevip, gelip evinizdekini sevdiğinizde de bulaştırırsınız.

şu anda evdeki kediniz fivi almış olsa da olmasa da hastalanmaz.
mesela biz bizimkileri tesadüfen öğrendik.
diğerlerine test yaptırmadık, durum nedir bilmiyoruz.
ama tosun gibiler yani.
hasta falan değiller.

şimdi kedi aids'i falan diyince insan korkuyor da, o kadar trajik bir durum yok.
ha, bundan ölen yok mu? var.
ama bunlar genelde iyi bakılmayan ev kedileri, sokak kedileri ve yaşlanıp başka şekilde hastalanan kediler.

çok umursamaz görünmek istemiyorum, ama kedinizin ömrünü belki 1 yıl kısaltır bu.
o da dışarı falan çıkmayan bir hayvansa olmaz.

hiç sokağa çıkmayan ev kedileri mutlu mesut 15-20 yıl yaşarlar fivli fivli.
korkulacak bir şey yok.
evinizdeki kediye bir baktırın.
eğer fiv yoksa aşısını yaptırabilirsiniz.
ama yüzde 100 korumaz.

şu anda diğeri küçük ve güçsüz olduğu için bu durumda.
biraz palazlanınca bişeyi kalmaz.
yani kediyi bırakmanızı gerektirecek bir şey değil bu.

@tsirkul:

fiv iyileşen bir hastalık değil.
kedi ölünceye kadar vücudunda kalan bir şey.
ancak bağışıklığı düştüğünde ortaya çıkabiliyor.
onu da ileri yaşlarda ağız yaraları vs olarak gösteriyor.
şu anda iyileştirip, iyi besleyerek bünyesini kuvvetlendirdikten sonra yapılacak bir şey yok.

fakülte iyi, ama bilinçli olun.
her dediklerine araştırmadan tamam demeyin.
bazen saçmalıyorlar.

--

o gözün antibiyotik tedavisiyle ne kadar gerilediği ölçülmeli.
antibiyotikten sonra tekrar edebiliyor.
genelde 1 kür antibiyotikten sonra geriler, tekrar başlar ve 1 kür antibiyotik daha uygulanır.
sonra tekrar ederse artık alınması lazım.

diğer gözün görmeme nedeni nedir bilmiyorum, ama kedilerde genelde görmeyen gözün alınması tercih ediliyor.
çünkü gözün açık ve işlevsiz olması kediyi yaralanmalara karşı vs daha savunmasız hale getiriyor.

eğer iki göz de işlevsiz kalacaksa ikisini aynı anda aldırmaya çalışın, boşuna iki ameliyat ettirmeyin.

kediler görmeden çok rahat yaşarlar bu arada, endişeniz olmasın.
yine de mutlu bir kediniz olur yani.
  • blatta hiberna  (24.09.13 20:01:51 ~ 20:10:21)
yani ben iki gözü de görmüyor zannediyordum, görmemesi benim için problem değil ama 4 adet damla 1 adet de vitamin jeli verdi veteriner. gelecek hafta tekrar kontrol var. bilmiyorum başka veterinere götürsem mi diye de düşünüyorum ama veterinereme de güveniyorum. bir sorun şu an tek kedi karantinada olduğu için diğerinden de uzağım çünkü yeni gelen ufaklığı odamda misafir ediyorum.

umarım sağlıkla atlatır, ailem ve kedim alışır, problemsiz bir ikili olurlar. tek dileğim bu.
  • passion rules the game  (24.09.13 20:18:58)
görmeme nedeni nedir acaba?
yani bir sürü neden olabilir, ama sadece vitamin ve jel biraz hafif bir tedavi sanki?

kedinizin görülen semptomları iyileştikten sonra sağlığına kavuştuğunda, büyük için bir sakıncası olmayacaktır.

daha doğrusu zaten aynı eve sokmuşsunuz.
artık yapılacak bir şey yok.
ama dediğim gibi, bakın benimkilerin biri 10 yaşında fivli dediklerimin.
tesadüfen öğrendim.
fark etmedik bile, gayet sağlıklı.

bu bir tür taşıyıcı olmak gibi.
iyi bakın, sokağa salmayın, beslenmesine çok özen gösterin, o kadar.

bu arada "bence" başka bir veterinere daha gösterin.
yerinizi bilmiyorum, ama isterseniz önerebileceğim yerler var.
  • blatta hiberna  (24.09.13 20:52:23)
sen doğru bildiğini ve sana doğru geleni yap. yılma. sadece devam et. Aynı şeyleri ben yaşadım, keşke bulaşmasaydım kendimi ne duruma soktum dedim. şimdi herşey eskisinden güzel. inan bana.

  • innerbliss  (25.09.13 10:03:41 ~ 10:05:17)
tahlil yaptıramıyoruz maalesef fakültede kit yok. veteriner 1 hafta devam edin ilaçlara bakalım dedi. göz ya kendiliğinden küçülüp orada kalacakmış ya da ameliyat. gözünde bir küçülme mevcut, diğer gözünde hala leke gibi bir şey var. buna rağmen keyfi yerinde koşup oynuyor. diğer kediyle de pek anlaşamasalar da kavga yok.

  • passion rules the game  (27.09.13 15:35:44)
fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net

fotosu burada :)

açıkçası devlet kurumu olduğu için ve o kitler muhtemelen farklı standartlara tabi olduğu için gümrükte benim teklif etmemle getirebileceklerini sanmıyorum. kaldı ki bir tek orada olması normalde fiyatı hakkında beni düşündürüyor. tabi ne kadar olursa olsun veririm o problem değil de sanırım buraya getirtilmesi bir problem.

bir de kediler kaynaştı gibi, artık hani bulaştıysa yapacak pek bir şeyim kalmadı ama genel görüntüsünün yerinde olması, bitkinlik, kusma, ateş vb. olmaması beni umutlandırıyor.

şu an diğer göz için endişeliyim biraz, onu kurtarabilirsek çok iyi olacak.

www.vettekmed.com şunu buldum ama veterinerim bu tarz hızlı bu testlere güvenmiyor, fakültede bir kaç farklı test yapılıyormuş sanırım.
  • passion rules the game  (27.09.13 16:06:02 ~ 16:17:36)