iki kediyi birbirine alıştırmak

miyavs!

bir yaş civarındaki erkek kedimin yanına, 3 aylık ama 2 aylıktan daha minik görünen bir kedi (cinsiyetini bilmiyorum) getireceğiz. büyük olan pek şımarık, pek ilgi delisi, sürekli ısırma meraklısı bir azman. küçük olana zarar vermeye kalkar mı dersiniz?
bunlar birbirine nasıl alıştırılır? yavru kedi de yetişkin kedi de besledim ama, hiç ikisini aynı evde beslemedim ben. şu an sıfırdan kedi bakmaya başlamışçasına heyecanlı, öyle mutlu, öyle gazlıyım. beni bilgiye boğun. koca dananın kıskanmaması için tüyo verin. küçüğe şunu yap ki daha sağlıklı olsun diyin.

My Cat From Hell S02E03 - On The Warpath, Dog whisperer gibi bir şov, tam da bu bölümünde iki kediyi birbirine alıştırıyorlar. Özet olarak kedileri parmaklıklardan birbirlerini görebilecekleri şekilde ayırıyorlar, yemeklerini o parmaklıklara yakın veriyorlar ki kokularına alışsınlar. Tabi bu bitanesi çok vahşi olduğu için yapıldı bisürü şey anlattı izle bence.

Kedim olmamasına rağmen tüm şovu indirdim izliyorum çok şey öğrendim tavsiye ederim.
  • inugard  (21.09.13 22:51:45)
önce kapısını kapatabileceğiniz bir odaya koyun küçüğü.
zaten eve yeni gelen kediyi sağlık vs açısından da izole etmek gerekir yaklaşık 3-4 gün ila bir hafta.

kapının altından birbirlerinin kokusuna alışırlar.

küçüğü dışarı çıkardıktan sonra birlikte mama yedirme, oyun oynatma gibi şeylerle sosyalleştirirsiniz.
ama ikisinin de tırnaklarını mutlaka kesin.
çünkü ileride birbirlerine alışacak olsalar da, mutlaka birkaç pati yiyecekler.

kavgalar, bağırışmalar vs olabilir.
çok aşırıya kaçmadıkça müdahale etmeyin.

küçük olan büyüğü gördüğünde önünde sırtüstü yatarsa, bu küçüğün büyüğe itaat edip dominantlığını kabul ettiği anlamına gelir.
büyük yine de birkaç kez dövecektir.

küçük olan direk büyüğe saldırabilir de, belli olmaz.
öyle de olsa birkaç hafta içinde birbirlerine alışmış olurlar.
  • blatta hiberna  (21.09.13 22:52:47)
önce ayrı odalarda tutup oyuncaklarını değiş tokuş etmen gerekiyor birbirlerinin kokusuna alışsınlar diye. dur bi link bulcam ordan okursun napman gerektiğini.

  • mrz breezy  (21.09.13 23:02:31 ~ 23:02:52)
hani linkim mrz breezy? :(

  • mutevazi  (21.09.13 23:26:37)
valla saatlerdir şu blogun catp0rn.tumblr.com arşivini karıştırıyorum ama silmiş galiba kız bulamadım :( 3 kedisi var nasıl alıştırdığını anlatıyodu. hatırladığım kadarıyla önce bir hafta ayrı tutup oyuncak koklatıyosun sonra yavaş yavaş bir araya getiriyosun filan.

  • mrz breezy  (21.09.13 23:34:44)
Valla biz ne yaparsak yapalim alistiramamistik. Kavga, gurultu girlaydi her gun. Havada ucusan tuyler mi dersin, vucutlarinda tirnak izleri mi(eheh abartmiyim). Ne zamanki ciftlestiler birbirleriyle, o zaman kesildi agresiflikleri.. Buyuk olan hala ara sira pati atar, tislar falan gerci. O kiskanclik hic gecmiyor sanirim.. Bencil ipneler..

  • machine head  (21.09.13 23:40:56 ~ 23:41:51)
umut verici şeyler söyleyin bana! ağlarım la gece gece...

  • mutevazi  (21.09.13 23:45:42)
o biraz nasıl alıştırdığınıza bağlı. biz arkadaşımla 2 kedimizi pat diye aynı gün aynı ortama soktuk ve evde kavgadan gürültüden geçilmiyodu. ikisinin ayrı odaları ayrı önemli kabul ettikleri köşeleri vardı oralara kurulurlardı filan. son günlerde ben kedimi götürmeden önce birbirlerinin kabından su içmişler ve yan yana yatmışlar falan. uzun bi süre gerektiriyor yani.

  • mrz breezy  (21.09.13 23:48:01)
@machine head:

kısırlaştırmazsanız karşı cins kediler elbette o kadar kavga eder.
kısırlaştırsaydınız o sorunu yaşamazdınız.

@mutevazi:

sizin de ikisini de kısırlaştırmanız iyi olur.
hem yavrulamamaları açısından, hem de sakinleşmeleri açısından.

kedilerin hepsi kucak kucağa yatmaz.
genelde erkek kediler birbirleriyle daha sosyalleşir.
ama dişi ve erkek kedi ya çiftleşir ya da birbirinin varlığını kabul ederek mesafei şekilde aynı ortamda yaşarlar.

arada bir kavgalar falan olabilir, sonuçta oyun oynarken bile birbirlerini döven, altlı üstlü yuvarlanan canlılardan bahsediyoruz.
bizdeki nezaketi beklememek lazım. :)

edit:
özellikle erkek kediyi yaşı da geldiği için bir an önce kısırlaştırın, başınız ağrımasın.
gelen dişi olursa koku falan bırakmaya başlar, bir de onunla uğraşmayın.
hem o hırçın huyları da azalır ortam sakinleşir.

çünkü genç olduğu için karşısındaki erkekse onu rakip gibi görüp sürekli bastırmak isteyebilir.
dişiyse çiftleşmek ister, kavgadan gürültüden başınızı alamazsınız ve mutlaka bir şekilde çiftleşirler.
sonra yavrular sefil olur vvsvs.
erkeği (büyük olanı) mutlaka kısırlaştırın, yaşı gelmiş zaten.

küçük olan da erkek çıkarsa 1 yaş civarında onu da kısırlaştırırsınız.
  • blatta hiberna  (21.09.13 23:59:21 ~ 22.09.13 00:47:39)
İlk günler yatarken ayırın, gece siz uyurken ne olacağı belli olmaz.

büyük kedinizi yatarken yanınıza alabilirsiniz ki trip yapmasın alışana kadar

zamanla alışacaklardır
  • mea maxima culpa  (22.09.13 03:13:48)