Müzik Arşivlerine Tag Sorusu

Şimdi efendim; arşivimi bi' elden geçirmeye karar verdim. Yeni çıkan albümler falan... Hazır başlamışken, epeydir yapmak istediğim albümlerin türlerini tag'lemek istiyorum. Misal, genre kısmına "studio album" ya da "live album" olmadı "compilation" yahut "single" yazacağım. Beatles'in yüz küsur albümü içinde hepi topu on iki stüdyo albümünü bulmak sıkıntı oluyor.

Yabancılarda sıkıntı yok da, Türklerde sıkıntı var. Misal, Barış Manço'nun 45'liklerine single mı desem studio mu? Single'ler albümün öncelleridir malumunuz, o şarkılar daha sonra albümde yayınlanır. Ama bizim 45'liklerde durum öyle değil. Tek başlarına yayınlanıyorlarmış, albüm gibi. Bu durumda bunlar sizce single mıdır, -iki şarkılık da olsa- studio mu?

Ne yazsam?

İki şarkılık veya çok hit olan şarkıların single'ları varsa single yazdım kapaklarını single olarak ekledim, yoksa albüm olarak bir arada dursunlar bir başlayınca bütün albüm çalsın dediklerimi bir arada aynı albüm adı altında yazdım. benim bahsettiğim türleri değil albümün ismi zaten öyle giriliyor, türlerde hepsi farklı aynı albümde folk da vardır sanat müziği de vardır genre olarak onları her birine ayrıca girdim. studio, concert, single diyerek değil.

  • Lim5  (19.09.13 02:24:46)