apple aynı anda 700 milyon kullanıcı yoğunluğunu nasıl aşıyor?

bugün saat 6'da yeni ios çıkacak. ortalama 700 milyon kişinin indirmesi bekleniyor. bizimkiler sınav sonucunu açıklayınca siteler çöküyor. peki bu adamlar nasıl aşıyor?

teknik bilgili biri değilim ama (bkz: server farm)ları olsa bizimkiler de yapabilirdi büyük ihtimalle.

  • whoosie  (18.09.13 15:40:07)
Galiba bu Amerikalılar teknolojide bizden ilerde, o yüzden.
Dostum burası Türkiye. Ördek siken insanların ülkesi. Hiçbir şey artık şaşırtmıyor beni.
Eski PTT müdürünü getirip Tenis Federasyonu Başkanı yapanlar bi yerden bi imam bulup onu da IT'ci yapmışlardır.
  • norek  (18.09.13 15:43:25)
EDİT: Üstte birisi DRM VE CRM demişti onun için böyle bir başlangıç yaptım, şimdi silinmiş.

Drm(Digital rights management)
ve crm(Customer relationship management) ile hiç bir alakası yok

Adamların amerikada bile n tane noktada mirrorları var.
Yani sen başka, ben başka server'a baglanıyoruz.

Bu mirrorlarda bile cloud teknolojisi ile adam istek geldigi anda otomatik olarak binlerce yeni makine yaratıyor, onlardan sana hizmet veriyor, hizmet bitince de makineler otomatik olarak kapanıyor.
  • cruseo  (18.09.13 16:02:42 ~ 02.10.13 17:43:54)
geçen sene ios 6 çıktığında yanlış hatırlamıyorsam çökme olmamıştı ama bir çok kullanıcı çok yavaş indiğinden şikayetçiydi. bu sene de öyle bir şey olması muhtemel + türkiye saati ile sanırım 20.00'de çıkacak.

  • 10032007  (18.09.13 16:21:32)
incelemek lazım sistemi kesin konuşmak için ama çok sayıda mirror ya da bulut çözümleri kullanıyor olmaları mümkün

  • qwertqwert  (18.09.13 16:37:00)
Steve Reyiz teee 1997 yılında cloud teknolojisini anlatmış, yani 700 milyon değil 1 milyar kişi de indirse şaşırmam
www.youtube.com

o zamanlar TR'de daha internet yoktu
  • ferit85  (18.09.13 16:40:42)
(bkz: CDN)

  • porn star  (02.10.13 15:24:47)