Hukuk Sorusu - Veraset Davası

(bkz: bir arkadaş)

Şimdi şöyle bir konu var; 1990'da vefat eden dededen 5 çocuğa arazi miras kalıyor. Ama ortada tapu falan yok, kardeşler kendi aralarında anlaşarak araziyi 5'e bölüp paylaşıyorlar. 2005'te arazinin tapuları çıkartılarak herkes payına düşen kısmın tapularını alıyor. 1 kardeş, 2001'de vefat ettiğinden o kardeşin payının 10 parçasını çocukları, 5 parçasını ise eşi üzerine alıyor.

Daha sonra 2 kardeş arasında çıkan bir anlaşmazlık neticesinde, kardeşlerin biri arazinin yeniden bölünmesi için dava açıyor. Dava 5 çocuk üzerine açıldığı için yukarıda belirtilen torun üzerindeki 10 parçalık kısım davaya dahil olmuyor. Şu durumda dava süresi içerisinde şu anda torunun sahip olduğu tapular da arazinin yeniden bölüşümüne dahil olur mu?

5 çocuk derken vefat eden çocuk da mı dahil? Eğer öyleyse zaten çocuklar ve eş de davaya dahil edilecektir.

  • arma aski  (18.09.13 10:08:57)
Evet o da dahil. Şu anda 10 parçalık kısma sahip olan torun payını satarsa ne olur?

  • pispinti  (18.09.13 10:51:09)
Evet dahil olur, çünkü torunun sahip olduğu söz konusu arazi 2005 te çıkarılan tapuya ait

Satabilir yalnız dava süreci uzar, yeni hissedar davaya dahil olur, torun davadan çekilir.
  • alikandemir  (18.09.13 11:06:43 ~ 11:09:40)