İçi ayak kokan plastik matara

İnternetten bisiklet için su matarası almıştım. Yazın şehir dışında olduğum için 2 ay evde boş boş bekledi (kapağı kapalı halde). şimdi içi ıslak çorap gibi kokuyor. suyun tadında bir değişme yok. bu her neyse, nedir ve nasıl çıkartabilirim?

şimdiden teşekkürler.

eldeki çözücüler: bulaşık sabunu, protex sabun, kaynar su, katı sabun, cif, kireç sökücü, çamaşır deterjanı (toz), yoğun kıvamlı çamaşır suyu (domestos benzeri) ve bu durumun kırmızı reçeteli ilacı; lavabo açıcı (sodyum hidroksit)

protex koy içine, kokunun sebebi, mantar ve bakteriler, hatta varsa listerin çok daha iyi olur.

  • kyha  (17.09.13 21:11:40)
bir de plastik matarayı at çelik olanından al...

  • kyha  (17.09.13 21:12:00)
Plastik gibi sağlığa zararlı bir madde yerine çelik termos kullan bence de. Ama illaha kokuyu gidericem diyosanda sirkeli su doldurabilrsin içine bekletebilirsin. Biraz Sirke kokar başta ama o kötu koku gider.
not: başlığa iyi güldüm buarada :D

  • dimia  (17.09.13 22:28:16 ~ 22:29:06)
aslında çelik termos da var mis gibi, piknik malzemesi olarak gördüğüm için aklıma gelmemiş. hem madem plastik zararlı diyorsunuz.. ama bahsettiğiniz yöntemleri deneyip matarayı bir temizleyeyim, bekar evinde tek bir bakteri fark etmeden ölümcül nüfusa ulaşabilir:)

peki çelik termosta da mikrop türer mi? dibinde uzun süre çay falan kaldığında kaynar su ve sabunla temizliyorum ama o da evde 2 ay boş bekledi. ısıyı koruyor falan inkübatör gibi olmasın?
  • vizdilva  (17.09.13 22:43:16 ~ 22:44:11)
çelikte de ürer ama çok daha kolay temizlenir, içine rahat rahat kaynar suyu deterjanı basarsın, plastiğin zararlı olmasının nedeni plastik olması, kanserojen netice de.

  • kyha  (18.09.13 07:03:39)