çizimi iyi olanlar, gsf okuyanlar, kursa gitmiş olanlar

Karakalem çizimimi ve gölgelememi geliştirmek istiyorum. Bu işin raconu büyük ebatla başlamak mıdır? Küçük ebatlarla çalışmanın nasıl dezavantajları olabilir? Detay çizimini kısıtlar, onu az çok tahmin edebiliyorum. Paki iyi gölgeleme yapmanın sırrı da büyük ebatta çalışmak mıdır? Hani o çok havalı eğitim kitaplarında gördüğümüz çizimlerin hepsi çok büyük ebatlarda çizilip basılınca küçüldüğü için mi öyle harika detaylı ışık tonlarına sahip görünüyorlar. Aynısını çizmeyi deniyorum, ufak mesafede o kadar geçiş sağlayamıyorum...

çizimi iyi olanlar kategorisinden olduğumu belirterek cevaplayayım. yani teknik olarak pek bilgim yok ama fikir olsun. bence küçük ebatta iyi gölgeleme yapılmaz diye bir şey yok. ama dediğin gibi geçişi düzgün yapmak zor olur. zaten karakalem çalışmanın en zor yanı gölgelemeyi kontrollü bi şekilde yapabilmek. o yüzden ebat farketmez ama geçiş meselesine çalış. gerekirse al bi kağıt, elini kaldırmadan koyudan açığa karalama yapmaya çalış. elini kaldırmadan deme sebebim öyle daha kolay olacak olması. gördüğünle değil, kalemi ne kadar bastırdığına dikkat ederek yaparsan daha iyi olur. ayrıca ne seviyede olduğunu bilmeyerek bi şey eklemek istiyorum. gözünü seveyim elini korkak alıştırma. silik silik gölgeleme yapanlara deli oluyorum. çok koyu oldu diye düşünme, isterse kömür karası olsun. emin ol çok daha iyi görünecek.

  • bxgx  (10.09.13 19:09:08)