Tırnaklarda dikine çizgiler

Merhabalar iilaki başına gelen vardır. Önceden çok derin olmadığından dolayı görüntü dışında pek sallamıyordum ama bütün tırnaklarımda (ayaklar dahil) dikine kökten uca çizgiler oluştu. Kabarıklık demek daha doğru belki de tırnak renginde herhangi bir değişiklik yok kanama vs yok. Sanki pürüzlü bir yüzeye elinizi sürtmüş gibi tırnaklarım var ojenin bile üstünden belli oluyor ve uçlarda bu çizgilerin bitim yerlerinden dikey olarak kırılmalar başladı. Bunun nedeni ne olabilir bilen eden bi fikir verse de doktora gittiğimde şu testi de yaptırın diye bastırayım

soruyu takipteyim.
ayrıca bende dikine olanları geçtim -ayaklarda- hem dikine hem enine çizgiler/tırtıklar/kabarıklıklar oluştu.
düzenli olarak çinko, biotin falan da içiyorum.
nasıl geçer çok merak ediyorum.
  • jimjim  (10.09.13 18:15:23)
vitamin veya kalsiyum eksikliği diye biliyorum.
eğer uzun süredir varsa bi doktora görünmen şart...

  • Rawkon  (10.09.13 18:25:26)
Bildiğim kadarıyla demir eksikliği ve tiroid bozukluğunun habercisi ama çok da emin değilim açıkçası doktorun cevabından sonra seni de bilgilendiririm :) yine de cevaplara açığız arkadaşlar

  • bebek terlik  (10.09.13 18:27:44)
Çizgi ayrı kabarıklık ayrı ama. Madde eksikliğinden kaynaklanmayabilir. Aile hekiminize sorun, gerekli testleri de o söyler zaten yapacak kişilere.

  • grgn  (10.09.13 18:51:38)
Vitaminsizlik diye konuşulmuştu bi' ara arkadaş ortamında, aynı belirtiler. Doktor görmeden olmaz ama...

  • Dunedan  (10.09.13 19:05:36)
nedeni hakkında çok bir fikrim yok ancak tırnak yüzeyi düzgünleştirici törpüler var onlar sayesinde pürüzsüzleştirebilirsiniz.

  • earthangell  (10.09.13 22:42:45)
@jimjim enine çizgi ve kabarıklık tırnak mantarı olabilir.

  • marido  (11.09.13 10:07:05)