[]

bir spss sorusu

bir ölçeğin maddelerini topluyorum ancak boş maddesi olan katılımcıların puanları toplanmıyor. maalesef araştırıp bir şeyler denememe rağmen işin içinden çıkamadım. neden olur ki böyle? nasıl çözülür?
 
boş anlamında bir başka seçenek ekleyip boşları onunla doldursan.
0:boş dersin mesela. boş bırakanlara 0 yazarsın.

  • SPQR  (08.09.13 17:47:55) 
99 ile denedim. olmadı. hem etiketlemeleri yaptığım kısımdan denedim hem recode yaparken tanımladım 99'u missing olarak, ı ıh. olmuyor maalesef.


  • psikolog sulugoz  (08.09.13 17:51:44) 
değişkenlerin türü yanlışlıkla string bırakılmış değildir değil mi?
toplamama bana bunu çağrıştırıyor da.

  • puc  (08.09.13 19:59:53) 
ilgili datanın özellikleri olan ekranda ( adını hatırlayamadım) default değer var. onu 0 yap, boş değişken toplandığında 0 değeri gelir


  • sahipsiz  (08.09.13 21:43:31) 
giremedim bir türlü internete. teşekkür ederim cevaplar için. değişkenler numeric.

@sahipsiz missing değer sütununda ilgili maddelerin hepsine 99 yazdım. tabii o maddelerde boş hücrelere de 99 girmiştim. bir de onu deneyeceğim şimdi.
  • psikolog sulugoz  (11.09.13 11:09:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.