el öpme sırası

kız isteme merasiminde sıralama nasıl olur?

önce kahve sonra isteme? önce isteme sonra kahve? çay, damat tatlısı? şeker çikolata ne zaman tutulur?

bir de el öpme merasimi var, önce kimler? ortamda babalar,anneler, kardeşler, babanne annaneler ve büyük amcaların ve yengelerin olduğunu farz edelim. mesela önce daha büyük diye babanneyi mi öpüyoruz yoksa kayınbabayı mı? nedir prosedür?

Kahveler gelir, kahveler bitmeye yakın Allah'ın emri peygamberin kavli ile istenir.

Cevaptan sonra önce kız tarafının babasının ve anasının (aslında kızı istenilen kişinin), sonra varsa en büyüklerin eli öpülür.

Hani kızın babası yoksa ve dayısından istiyorsanız dayının elini öpeceksiniz. Sonra dedeler işte.

Edit: Benimkiler gözlem bu arada. 2 kere şahit olduğumda sıra böyleydi.
  • g man  (06.09.13 01:10:07 ~ 01:12:06)
önce büyük anneler/babalar
sonra babalar/anneler
sonrası büyükten küçüğe şeklinde.

ikram sırası;
isteme seansında kahve
sonra çay ve ikramlıklar
sonra planda varsa kola/m.suyu/çerez/meyve ikramı.
  • kakao  (06.09.13 01:10:48)
biz kahve içilirken kızı istemiştik. sonrasında iki taraf birbirinin ailesinde büyüklerinin ellerini öpmüştü önce. yani varsa anneannelerden yoksa anne babadan falan başlanıyor. tabi her yerde farklı olabilir.

  • bayankus  (06.09.13 01:12:55)
kız bir şeyler hazırladıysa onlar ikram edilir-kahve-isteme-karşı tarafın en büyüklerinden başlanarak el öpme-ardından tatlı yiyelim bu mutlu anı kutlayalım diye oğlanın getirdiği tatlı çikolata ne varsa o ikram edilir. ben de böyle gördüm... misafirler gelir gelmez kahve ikram edilmiyor yani; önce nasılsınız iyi misiniz muhabbeti dönüyor.

  • biyik  (06.09.13 01:21:25)
el öpmeyle dudak aşınmaz.

  • orta sahanın rakip yarı alana bakan dilimi  (06.09.13 09:15:53)