seçmeli ders sorusu - önemli

okulumu uzattım.

bahar döneminde bir seçmeli dersim var geçemediğim.

onun yerine, aynı krediye sahip başka bir seçmeli dersi güz döneminde alırsam okulu şubatta bitirebiliyorum.

fakat hoca 'aldığın seçmeli dersi geçmen gerekebilir' diyor.

sizce bu işin oluru var mı? okula dava açmaya fln da hazırım gerekirse. yönetmeliklerde böyle bir şey göremedim.

kocaeli üniversitesi. (kendi okulunuzdan da örnek verebilirsiniz fark etmez)

ne alaka başkan.

adı üstünde seçmeli ders.başka seçersin olur biter.bizde sadece ilk yılın birinci döneminde seçilen seçmeli dersler zorunluydu o kadar.

okul;mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi.
  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (06.09.13 00:14:30)
ben hacettepe'deyim. dersten direk kaldıysan yani f ise dilekçe verip sildirebiliyorsun. yerine başka ders yazmana bile gerek kalmıyor. bence sizin okulda da farklı değildir. zorunlu olmadığı sürece sildirebilirsin gibi. ama bu olaylar bölümden bölüme de değişiyor olabilir. bölüm sekreterinle ya da fakülte dekanlığı ile görüşebilirsin. internette de bu konuyla ilgili prosedür yazıyordur bence. sıkma canını. her şeyi geçtim, okulu bitirmen için tek seçmeli derse kaldıysan mutlaka bir yol vardır. çok saçma olur öteki türlü.

  • biyik  (06.09.13 00:15:31)
kocaeli'de başka seçmeli alınabiliyordu bizim dönemimizde. sor bi, ona göre alırsın. ben de o şekilde okulu bir dönem uzatıp bitirmiştim.

  • devilred  (06.09.13 00:23:06)
sanırım o geçilemeyen seçmelilerin alttan alınma zorunluluğu msgsü hariç her okulda var.
bence de saçmalık. adı üstünde "seçmeli"...
yönetmelikde kesin yazıyordur seçmelilerle ilgili kısımda ya da alttan alınan dersler bölümünde falan.
  • nax  (06.09.13 00:24:22)
Üniversite Seçmeli Ders Yönetmeliği var, onda şu madde var mesela: (odb.kocaeli.edu.tr)

c- Öğrenciler başarısız oldukları ÜSD’ini tekrarlamak zorunda değildir. Başarısız olunan ÜSD yerine, başka bir ÜSD alınabilir.

Ama ders seçimini yapan hocalar tam tersini savunuyor. Şimdi ben seçin kardeşim siz, mezun etmeyen varsa dilekçe milekçe yazar rektöre kadar taşırım demek durumunda kalacağım sanırım. Çok saçma ya.
  • roket adam  (06.09.13 00:28:07)
hocalar onu niye yapıyor biliyor musun?
şimdi seçmeliyi vermek zorunda olmadığın için programda çakışmadıkça olayın bokunu çıkarabiliyorsun.
aynı dönem 10 seçmeli aldığımı bilirim. kaçını verdim? sadece 2 sini.
ben böyle seçmeli bolluğunda yüzerken, kontenjanlar dolduğundan hiç seçmeli alamayan arkadaşlarım vardı.
böyle olmasın diye işin cılkını çıkarmasınlar diye hocalar öyle bir önlem alıyorlar.
yani birsürü ders alıp kalmaktansa iki tane al geçmek zorunda kal gibi bir mantık var ortada.
  • nax  (06.09.13 00:32:03)
ben yine de mezuniyetin söz konusu olduğu için yardımcı olacaklarını düşünüyorum. hoş yardım etmek de değil bu hakkın olan.

  • biyik  (06.09.13 00:35:59)